«Καλοκαιρινό Πρόγραμμα Επιχειρηματικής Επιτάχυνσης 2022» – Προθεσμία υποβολών: Πέμπτη 30/06/2022

Ο Επιχειρηματικός Επιταχυντής του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καλεί τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΕΚΠΑ να υποβάλλουν Αίτηση για τη συμμετοχή τους στο Καλοκαιρινό Πρόγραμμα Επιχειρηματικής Επιτάχυνσης, μέχρι την Πέμπτη 30/06/2022.

Η αίτηση συμμετοχής συμπληρώνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Κέντρου Αρχιμήδης: https://archimedes.uoa.gr/accelerator-invitation/

Καταγραφή

Ο Επιχειρηματικός Επιταχυντής του Κέντρου Αρχιμήδης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών έχει ως στόχο την προώθηση της επιχειρηματικότητας μεταξύ των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, μέσω της επιτάχυνσης της επιχειρηματικής διαδικασίας από την ιδέα στην αγορά.

Στο πλαίσιο αυτό, έχει σχεδιαστεί ένα ταχύρρυθμο Πρόγραμμα Επιχειρηματικής Επιτάχυνσης, που θα υλοποιηθεί το καλοκαίρι του 2022, με βάση το οποίο οι επιχειρηματικές ομάδες θα έχουν τη δυνατότητα να λάβουν και πρόσθετες υπηρεσίες το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Το Πρόγραμμα Επιχειρηματικής Επιτάχυνσης, αποτελείται από ένα πλέγμα συμπληρωματικών υπηρεσιών και δράσεων, σχεδιασμένων στη βάση της μεθοδολογίας της Λιτής Επιχειρηματικής Εκκίνησης (Lean Startup).

Ο συνδυασμός παροχής εξειδικευμένων συμβουλευτικών υπηρεσιών και εκπαιδευτικών σεμιναρίων (workshops) σε θεματολογία σχετική με την επιχειρηματικότητα, παράλληλα με τη στήριξη από έμπειρους μέντορες και τη δυνατότητα συνεργασίας και δικτύωσης που παρέχεται με αναγνωρισμένες επιχειρήσεις, συντελούν στην αποτελεσματική υποστήριξη των επιχειρηματικών ομάδων για τη μεταφορά των επιχειρηματικών ιδεών τους στην αγορά.

Οι υπηρεσίες που προσφέρονται μέσω του Προγράμματος Επιτάχυνσης είναι:

1. Φιλοξενία των ομάδων στους χώρους του Επιχειρηματικού Επιταχυντή, στο κέντρο της Αθήνας
  • Εκπαίδευση, με τη διοργάνωση ενός ολοκληρωμένου ταχύρρυθμου προγράμματος εργαστηρίων (workshops). Το αναλυτικό πρόγραμμα των εργαστηρίων (workshops) και των παραδοτέων παρουσιάζεται στην επόμενη ενότητα.
  • Συμβουλευτική καθοδήγηση από έμπειρους συμβούλους, η οποία εστιάζει στον προσδιορισμό του επιχειρηματικού μοντέλου, στη διερεύνηση των αναγκών της αγοράς, στη δημιουργία ενός ελάχιστα βιώσιμου προϊόντος (MVP), στη λήψη ανατροφοδότησης για την επιχειρηματική ιδέα και στην αποτελεσματική παρουσίασή της.
  • Υποστήριξη από εξειδικευμένους μέντορες, μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του πανεπιστημίου και της επιχειρηματικής κοινότητας, σε ευρύ φάσμα ειδικοτήτων και εξειδίκευσης.
  • Δικτύωση με επιχειρήσεις και οργανισμούς, καθώς και με άλλες ομάδες που φιλοξενούνται στο πρόγραμμα επιτάχυνσης.

Μέσω του Προγράμματος Επιτάχυνσης, οι πιο ώριμες επιχειρηματικές ομάδες θα μπορούν σε επόμενη φάση να επωφεληθούν από τη λήψη υπηρεσιών (ενδεικτικά):

• Επιχειρηματικού Σχεδιασμού
  • Σχεδιασμού Μάρκετινγκ
  • Μελέτης Αγοράς
  • Σχεδιασμού λειτουργικού πρωτοτύπου
  • Σχεδιασμού εικόνας και χρηστικότητας (UI, UX design) για ανάπτυξη εφαρμογής/πλατφόρμας
  • Αξιολόγησης βέλτιστου επιχειρηματικού μοντέλου.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, θα δοθεί και η δυνατότητα σε επιχειρηματικές ομάδες, κατόπιν επιλογής, με βάση το στάδιο ωριμότητας της επιχειρηματικής ιδέας, να συμμετέχουν σε δράσεις εξωστρέφειας (εκθέσεις, συνέδρια, διαγωνισμοί καινοτομίας), που θα υλοποιηθούν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.