Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους», το οποίο υλοποιεί το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Αγωγής του ΕΚΠΑ, γίνονται ποικίλες δράσεις που αφορούν παιδιά, έφηβους και ενήλικες Ρομά και στόχο έχουν την υποστήριξη και την ενδυνάμωσή τους.

Ενισχυτικά μαθήματα

Οι συνεργάτες εκπαιδευτικοί του Προγράμματος παραδίδουν ενισχυτικά μαθήματα εκτός σχολικού ωραρίου σε μαθητές και μαθήτριες Ρομά, με στόχο την ενίσχυση και τη βελτίωση της σχολικής τους επίδοσης. Τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες σε Δημοτικά και Γυμνάσια των περιοχών παρέμβασης, σε συνεργαζόμενες ΜΚΟ και σε καταυλισμούς,  και λειτουργούν υποστηρικτικά στην ύλη του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου.

roma01
Εικόνα 1: Κέντρο Συμπαράστασης Παιδιών και Οικογένειας
roma02
Εικόνα 2: 6ο ΔΣ Αγίας Βαρβάρας
roma03
Εικόνα 3: Οι τέσσερις εποχές στο κέντρο της Αθήνας

Θερινά μαθήματα

Μετά το τέλος της σχολικής χρονιάς, η μάθηση δεν σταματά. Οι συνεργάτες του Προγράμματος παραδίδουν θερινά μαθήματα είτε σε μεικτές τάξεις είτε σε τάξεις αμιγώς με ωφελούμενους μαθητές Ρομά στις συνεργαζόμενες σχολικές μονάδες και στους καταυλισμούς.

roma07
Εικόνα 7: Θερινά μαθήματα στην Αγία Βαρβάρα

Μαθήματα γραμματισμού ενηλίκων

Παράλληλα, οι συνεργάτες του Προγράμματος έκαναν ένα προσομοιωτικό μάθημα ενηλίκων στον καταυλισμό Κούπι στο Κορωπί. Στο τέλος του μαθήματος, δόθηκαν στους συμμετέχοντες πληροφορίες για Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας και Εσπερινά Γυμνάσια, ώστε όσοι επιθυμούν να εγγραφούν και να συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους.

roma10
Εικόνα 10: Καταυλισμός Κούπι στο Κορωπί
roma11
Εικόνα 11: Καταυλισμός Κούπι στο Κορωπί

Επιμορφωτικές δράσεις

Οι συνεργάτες του Προγράμματος στο Πεδίο οργανώνουν σεμινάρια ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών με θέματα όπως η διαπολιτισμικότητα στο σύγχρονο σχολείο και η εργασιακή εξουθένωση.

roma12
Εικόνα 12: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών σε δημοτικό σχολείο στην Ερέτρια

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα

Ακόμη οι συνεργάτες μας παρουσιάζουν το Πρόγραμμα σε εκπαιδευτικά προγράμματα άλλων φορέων, όπως έγινε πρόσφατα στο εκπαιδευτικό διήμερο της Ομάδας Κρούσης της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων με θέμα την κοινωνική ένταξη και ενδυνάμωση των Ρομά.

roma13
Εικόνα 13: Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό διήμερο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων

Παραστάσεις

Αναγνωρίζοντας την αξία της ψυχαγωγίας, οι συνεργάτες μας στο Πεδίο προχώρησαν στην παρουσίαση της παράστασης «Ο Καραγκιόζης και το Μαγικό Δέντρο» του Θεάτρου Σκιών Αλέξανδρου Μελισσηνού «Ο Μέγας Αλέξανδρος» στον οικισμό Κούπι στο Κορωπί, όπου παρευρέθηκαν κάτοικοι του οικισμού, συνεργάτες του Προγράμματος και στελέχη άλλων συνεργαζόμενων φορέων.

roma14
Εικόνα 14: Παράσταση Καραγκιόζη στον οικισμό Κούπι, Κορωπίου

Φωνούλες στο διαδίκτυο

Σε μια προσπάθεια να έρθουν σε επαφή μαθητές και μαθήτριες του Προγράμματος από όλη την Ελλάδα, οι συνεργάτες μας διοργάνωσαν για πρώτη φορά τη διαδικτυακή δράση «Φωνούλες στο διαδίκτυο» με στόχο να δώσουν το βήμα σε εκπαιδευτικούς και μαθητές από όλη τη χώρα να συνομιλήσουν μεταξύ τους και να παρουσιάσουν τις ενδιαφέρουσες δράσεις που κάνουν στο πλαίσιο των ενισχυτικών μαθημάτων που παρακολουθούν.

Παράλληλα, δόθηκε η δυνατότητα σε στελέχη υπουργείων, καθώς και σε μέλη ΔΕΠ των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων να γνωρίσουν τους συνεργάτες μας σε όλη τη χώρα και να ενημερωθούν για τις δράσεις τους. Συγκεκριμένα, στη συνάντηση παρευρέθηκαν διαδικτυακά ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, κος Αλέξανδρος Κόπτσης, η συνεργάτιδα του Γενικού Γραμματέα Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας, κα Φωτεινή Βλαχάκη, ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος και Αναπληρωτής Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, κος Χρήστος Παρθένης, και ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, κος Χρήστος Γκόβαρης.

roma15
Εικόνα 15: Στιγμιότυπο από τη δράση «Φωνούλες στο διαδίκτυο»