Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η επιστημονική ημερίδα και συζήτηση με τίτλο “Sustainable Finance in the New Economy” που συνδιοργάνωσαν το Business School του Πανεπιστημίου Durham του Ηνωμένου Βασιλείου με το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην ημερίδα μίλησαν ο Διευθυντής Έρευνας της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Δρ. Luc Laeven, o Διευθυντής Έρευνας της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης Δρ. Ralph De Haas και ο Partner, EMEIA Financial Services Sector Leader της EY κος Ajay Rawal.

IMG 20220901 WA0010

Οι ομιλητές κάλυψαν με ευρύτητα τα τρέχοντα θέματα της βιωσιμότητας στην οικονομική ανάπτυξη, με ιδιαίτερη έμφαση σε θέματα ενεργειακής αλλαγής και προσαρμογής στην Ευρώπη αλλά και διεθνώς, επιχειρηματικής καινοτομίας στις ανεπτυγμένες και αναπτυσσόμενες χώρες, σύγχρονης διοικητικής επιχειρήσεων με έμφαση στην χρήση νέων τεχνολογιών και τέλος την ανάγκη μιας ολιστικής προσέγγισης στην ανάγκη προστασίας και αναδιάρθωσης της παγκόσμιας εφοδιαστικής αλυσίδας και στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι Ευρωπαϊκές οικονομίες.

IMG 20220901 WA0025

Τις παρουσιάσεις των ομιλητών ακολούθησε συζήτηση και κατόπιν οι ομιλητές απάντησαν στις ερωτήσεις του κοινού. Την ημερίδα συντόνισαν οι Καθηγητές Κώστας Νικολόπουλος από το Business School, Durham University, Μάνθος Ντελής από το Audencia Business School και ο Καθηγητής Δημήτρης Θωμάκος, Πρόεδρος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.