Ημερίδα «ΥΓΕΙΑ 5.0»: Τεχνολογικές, κοινωνικές και οικονομικές επιδράσεις της ψηφιακής τεχνολογίας στην υγεία [27/03/2024]

Η Ημερίδα «ΥΓΕΙΑ 5.0» με αντικείμενο τις τεχνολογικές, τις κοινωνικές και τις οικονομικές επιδράσεις της ψηφιακής τεχνολογίας στην υγεία, η οποία διοργανώνεται από το Εθνικό Κέντρο Αξιολόγησης της Ποιότητας και Τεχνολογίας Υγείας (Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024, ώρα 9:00 – 14:00 στο Κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Προπύλαια, Πανεπιστημίου 30, Αθήνα) στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος».

Πρόγραμμα Ημερίδας

9.00 – 9.15 Προσέλευση
9.15 – 9.45 – Έναρξη Ημερίδας – Χαιρετισμοί
Άδωνις Γεωργιάδης, Υπουργός Υγείας
Γεράσιμος Σιάσος, Καθηγητής Ιατρικής Σχολής, Πρύτανης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.)
Ιωάννης Λεκάκης, Ομ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α., Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Ψηφιακής Ιατρικής
Ελευθερία (Ρίτα) Πικρού-Μωραϊτάκη, Πρόεδρος & Διευθύνουσα Σύμβουλος Εθνικού Κέντρου Αξιολόγησης της Ποιότητας & Τεχνολογίας στην Υγεία, Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.
Θεόδωρος Γ. Παπαϊωάννου, Καθηγητής, Διευθυντής Εργαστηρίου Βιοϊατρικής Τεχνολογίας Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

9.45-10.15 Ειδική Διάλεξη
Προεδρείο: Οδυσσέας Ζώρας, Γενικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Ομ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Κρήτης, Ανεπιστέλλον Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών

Γεώργιος Χρούσος, Ακαδημαϊκός, Ομ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

10.15 – 11.30 – Συνεδρία Α’. Αξιολόγηση τεχνολογιών υγείας: η εμπειρία από Ευρωπαϊκά έργα ψηφιακής υγείας

Προεδρείο: Ευάγγελος Οικονόμου, Επίκουρος Καθηγητής Καρδιολογίας, Γενικό Νοσοκομείο Νοσημάτων Θώρακος Αθηνών Η ΣΩΤΗΡΙΑ”, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., Μέλος Ανώτατου Υγειονομικού Συμβουλίου “ΑΥΣ”

Δρ. Πέτρος Τσαντίλας, Δικηγόρος, Πρώην Μέλος Αρχής Προστασίας Δεδομένων

10.15 – 10.30 Πάνος Σταφυλάς, Καρδιολόγος, Επιστημονικός Διευθυντής HealThink

10.30 – 10.40 Αναστάσιος Ρεντούμης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Επιστημονικού Σωματείου Σ.Ο.Φ. “Συμμαχία για την Ολοκληρωμένη Φροντίδα”

10.40 – 10.50 Γεώργιος Δαφούλας, Εμπειρογνώμονας Επιτροπής Υγείας ΚΕΔΕ, Ακαδημαϊκός Υπότροφος Ψηφιακής Διαγνωστικής & Θεραπευτικής. Τμήμα Ιατρικής. Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

10.50 – 11.00 Δημήτριος Θεοδωρόπουλος, Physicist, Affiliated Member CBML (FORTH), MSc, PhD(c)

11:00 – 11.10 Δημήτριος Ζαμάνης, Μηχανολόγος Μηχανικός Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.

11.10 – 11.20 Βασίλειος Σκαρτσούνης, Δικηγόρος Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.

11.20 – 11.30 Νικόλαος Καλφιγκόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος Fractis SA

11.30 – 11.45 – Συζήτηση

11.45 – 13.15 – Συνεδρία Β’. Digital Therapeutics & Τεχνητή Νοημοσύνη

Προεδρείο: Άγγελος Μπώλος, Καθηγητής Εμπορικού Δικαίου, Διευθυντής Φορέα Κατάρτισης Διαμεσολαβητών, Πάντειο Παντεπιστήμιο
Έφη Μπάσδρα, Καθηγήτρια Βιοχημείας-Εμβιομηχανικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., Διευθύνουσα Σύμβουλος Ευγενίδειου Θεραπευτηρίου

11.45 – 12.00 Αθανάσιος Βοζίκης, Καθηγητής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Οικονομικών και Διοίκησης της Υγείας (LabHEM), Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης

12.00 – 12.15 Δημήτριος Νίκας, Πρόεδρος ΔΣ του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Ιατρικών & Βιοτεχνολογικών Προϊόντων (ΣΕΙΒ) – Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος Medtronic Hellas

12.15 – 12.30 Μάρκος Ολλανδέζος, Επιστημονικός Διευθυντής, Πανελλήνια Ένωση Φαρμακοβιομηχανίας (ΠΕΦ)

12.30 – 12.45 Μαρία Πανουσοπούλου, Προϊσταμένη της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΕΟΠΥΥ Νότιας Αθήνας

12.45 – 13.00 Φίλιππος Τουρλομούσης, PhD founder & CEO, Biological Lattice Industries Corp. Συνεργαζόμενος Ερευνητής, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

13.00 – 13.15 Παντελής Στεργιάννης, Νοσηλευτικής Π.Ε., Επίκουρος Καθηγητής Νοσηλευτικής Ε.Κ.Π.Α.

13.15 – 13.30 – Σχολιασμός & Συζήτηση
13.30 – Κλείσιμο Ημερίδας

Διοργάνωση

Εθνικό Κέντρο Αξιολόγησης της Ποιότητας και Τεχνολογίας Υγείας (Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.) & Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.).

Οργανωρική Επιτροπή:
Πρόεδροι: Ελευθερία (Ρίτα) Πικρού-Μωραϊτάκη, Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ.
Θεόδωρος Γ. Παπαϊωάννου, Καθηγητής, Διευθυντής Εργαστηρίου Βιοϊατρικής Τεχνολογίας, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.

Μέλη Οργανωτικής Επιτροπής: Μέλη Δ.Σ. Ε.Κ.Α.Π.Τ.Υ., Βάσω Φιλιππάτου, Γιάννης Κεχρής, Νίκος Δέδες, Μανώλης Μιγαδάκης, Νίκος Κακαβάς.

Γραμματεία: Ιωάννα Δημητρακοπούλου.

Στοιχεία Επικοινωνίας: Τηλ-213 2026200 e-mail: info@ekapty.gr & biotech-cce@uoa.gr.

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις