Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι και Συνεργάτες,

Στο πλαίσιο της περαιτέρω αναβάθμισης του νέου κόμβου επικοινωνίας του ΕΚΠΑ hub.uoa.gr, ο οποίος λειτουργεί με επιτυχία από 1 Σεπτεμβρίου 2021, προγραμματίζουμε την ανάρτηση σύντομων κειμένων στα ελληνικά (και στα αγγλικά, όπου αυτό είναι εφικτό) σχετικά με επίκαιρα θέματα των επιστημονικών πεδίων που καλύπτει το διδακτικό, ερευνητικό, εκπαιδευτικό, κλινικό και τεχνολογικό προσωπικό του Ιδρύματός μας.  Είναι σημαντικό τα κείμενα αυτά να είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να απευθύνονται στο γενικότερο κοινό της Πανεπιστημιακής Κοινότητας.

Για την ετοιμασία αυτών των κειμένων μπορεί να συμβάλλει κάθε φορά και περιορισμένος αριθμός προπτυχιακών, μεταπτυχιακών φοιτητών, υποψηφίων διδακτόρων και συνεργατών.  Η έκταση του κειμένου να μην ξεπερνάει τις 500 λέξεις.

Παράκληση για την αποστολή τέτοιων κειμένων στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση mdimop@med.uoa.gr, ώστε να συντονίζω την περαιτέρω προώθησή τους.

Παραλλήλως, συνεχίζεται με αυξανόμενο ρυθμό, η ανάρτηση εκδηλώσεων, συνεδρίων, ερευνητικών πορισμάτων, σημαντικών διακρίσεων, περιλήψεων δημοσιευμένων άρθρων ή ανακοινώσεων, ζωντανών αναμεταδόσεων κ.λπ.

Θάνος Δημόπουλος,
Πρύτανης ΕΚΠΑ