Η Πρέσβης της Ιταλικής Δημοκρατίας κ. Patrizia Falcinelli είχε συνάντηση εργασίας με αντιπροσωπεία του Ε.Κ.Π.Α. στην Πρεσβεία της Ιταλίας

Τα μέλη της συνέλευσης του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΤΙΓΦ) με πρωτοβουλία του Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, παρόντος και του Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη, συναντήθηκαν στην Πρεσβεία της Ιταλίας με την Πρέσβη κυρία Patrizia Falcinelli, το πρωινό της 19ης Νοεμβρίου 2021 .

Κατά τη συνάντηση η Πρέσβης είχε την ευκαιρία να ενημερωθεί από τον Πρύτανη και το διδακτικό προσωπικό του Τμήματος για το έργο που επιτελεί το ΤΙΓΦ στο διδακτικό και ερευνητικό επίπεδο, τις πολυάριθμες πρωτοβουλίες που αναλαμβάνουν οι διδάσκοντες για την προώθηση της γλώσσας, της λογοτεχνίας και του πολιτισμού της Ιταλίας και τον κομβικό ρόλο που κατέχει το ΤΙΓΦ στη διασύνδεση της Ελλάδας με την Ιταλία, μια σημαντική χώρα-εταίρο μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση με την οποία μας συνδέουν βαθιές ιστορικές εμπειρίες από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας.

20211119 113258

Ο κ. Πρύτανης και οι διδάσκοντες του ΤΙΓΦ αναφέρθηκαν τέλος στις στρατηγικές επιλογές του Τμήματος για την περαιτέρω ανάπτυξή του αλλά και στις δυσκολίες και στους κινδύνους που ελλοχεύουν στο εγγύς μέλλον για τη λειτουργία όχι μόνο του ΤΙΓΦ αλλά συνολικά του χώρου των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών.

Η κυρία Πρέσβης έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα προβλήματα του Τμήματος, αντιλήφθηκε την ανάγκη διατήρησης του αυτόνομου χαρακτήρα των σπουδών στην Ιταλική Γλώσσα και Φιλολογία και υποσχέθηκε να στηρίξει τις προοπτικές του με τις δυνάμεις που της δίνει η θέση και το αξίωμά της.