Φωτιές στο καταχείμωνο: οι θαμνώνες της Νότιας Καλιφόρνιας άρχισαν να καίγονται

citations

Η Καθηγήτρια Οικολογίας & Χερσαίων Οικοσυστημάτων του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Μαργαρίτα Αριανούτσου – Φαραγγιτάκη, σχολιάζει άρθρο που δημοσιεύτηκε στην Washington Post την Πέμπτη 10/02/2022 με τίτλο “Brush fires rage in Southern California amid record heat, worsening drought“.

Η πρώτη έκδοση προειδοποιήσεων για εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες που άγγιζαν τους 32 οC μέσα στον Φεβρουάριο εκδόθηκε πριν από λίγες μέρες στην Καλιφόρνια…. Φωτιά ξέσπασε στις θαμνώδεις εκτάσεις κοντά στην πόλη Laguna Beach στην Περιφέρεια του Los Angeles. Η κατάσταση που δημιούργησε η φωτιά, που ονομάστηκε Emerald fire, μάλιστα ήταν τόσο τραγική που οι κάτοικοι των πόλεων Laguna Beach, Emerald Bay, και Irvine Cove  ειδοποιήθηκαν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους λόγω του πυκνού καπνού.

Αυτό το τόσο πρώιμο περιστατικό δασικής πυρκαγιάς ήταν αποτέλεσμα μιας χαρακτηριστικής ξηροθερμικής περιόδου, όπου η ξηρασία συνοδευόταν από υψηλές θερμοκρασίες. Η θερμοκρασία μάλιστα του Φεβρουαρίου ήταν εντυπωσιακά υψηλή, χωρίς καθόλου βροχοπτώσεις. Η πρόσφατη αυτή ξηρασία ακολούθησε μια ιδιαίτερα βροχερή περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό πως στο Los Angeles τον μήνα Δεκέμβριο έβρεξε σχεδόν 4 φορές παραπάνω απ’ όσο είχε βρέξει όλο το 2021!!!  Και φυσικά η ξηροθερμική περίοδος συνοδευόταν και από τον χαρακτηριστικά ζεστό και δυνατό άνεμο Santa Ana.

Τα Εθνικά Κέντρα Περιβαλλοντικής Παρακολούθησης των ΗΠΑ κατέταξαν τον Ιανουάριο του 2022 στους πλέον θερμούς μήνες στην Καλιφόρνια, έχοντας στο ιστορικό τους καταγραφές από το 1895!. Οι πολιτείες της Καλιφόρνια και της Νεβάδα κατέγραψαν επίσης ρεκόρ ανομβρίας τον Ιανουάριο.

Όλα αυτά δημιουργούν σοβαρές ανησυχίες για τις φωτιές που έρχονται και η φωτιά στο Laguna Beach ήταν προάγγελος κακών. Είναι αυτό που οι αρμόδιες αρχές της Καλιφόρνιας για τη διαχείριση των δασικών πυρκαγιών λένε τα τελευταία χρόνια: “δεν πρόκειται πια για πυρική περίοδο αλλά για πυρικό έτος!”

Είναι προφανές πως η κλιματική αλλαγή αυξάνει τον κίνδυνο εκδήλωσης πυρκαγιών στην Καλιφόρνια. Δεκαοχτώ από τις είκοσι μεγαλύτερες πυρκαγιές στην πολιτεία αυτή έχουν συμβεί τα τελευταία 20 χρόνια. Η πολιτεία στην οποία την περασμένη δεκαετία κάηκαν περίπου 49×106  στρέμματα δασικών εκτάσεων, κινδυνεύει ήδη από τα μέσα του χειμώνα.