Η Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας, μία «ιταλική» πρωτοβουλία

Η ιδέα να αφιερωθεί η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα του θανάτου του εθνικού Ποιητή Διονύσιου Σολωμού, στην ελληνική γλώσσα ξεκίνησε το 2014 από τη Νάπολη, με πρωτοβουλία του Γιάννη Κορίνθιου, τότε διδάσκοντα στο Πανεπιστήμιο της Καλαβρίας και Προέδρου της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων και Αδελφοτήτων Ιταλίας. Γρήγορα η πρωτοβουλία αυτή αγκαλιάστηκε από πολλούς φορείς της Ιταλίας και της Ομογένειας, ώστε το 2017 ο εορτασμός θεσμοθετήθηκε με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Εξωτερικών και Παιδείας της Ελλάδας και καθιερώθηκε διεθνώς, ενώ αναμένεται από την ΟΥΝΕΣΚΟ η ανακήρυξη σε Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας. Στην Ιταλία η ημέρα αυτή γιορτάζεται με λαμπρότητα με διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις και δρώμενα σε πολλά Κλασικά Λύκεια και Πανεπιστήμια, καθώς επίσης σε όλες τις Ελληνικές Κοινότητες.

Με την ευκαιρία της Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας, ο ξενόγλωσσος ιστότοπος της Διεύθυνσης Δημόσιων Σχέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών κυκλοφόρησε συνέντευξη της Πελαγίας Κοτσώνη στην καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Domenica Minniti-Γκώνια, όπου γίνεται εκτενής αναφορά σε θέματα διάδοσης της ελληνικής γλώσσας και του πολιτισμού στην Ιταλία μέσα από τις επιστημονικές δραστηριότητες του Εργαστηρίου Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ της Ιταλικής και της Ελληνικής (LabItEl) του ΤΙΓΦ του ΕΚΠΑ.

* Η Ακαδημία Αθηνών θα τιμήσει τον θεσμό αύριο, 9 Φεβρουαρίου 2023, στις 18.00, με εκδήλωση που συνδιοργανώνει με το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας, στην οποία θα μιλήσουν, μεταξύ άλλων, ο Προκόπης Παυλόπουλος, πρώην Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας και Ακαδημαϊκός με θέμα «Επισημάνσεις για τη συμβολή της ελληνικής γλώσσας στην εξέλιξη της επιστήμης των Μαθηματικών» και Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας ΕΚΠΑ και Ακαδημαϊκός με θέμα «Το λεξικογραφικό έργο της Ακαδημίας Αθηνών».

Giornata 2023
Giornata 2022