Η καμπύλη εξέλιξης της Covid-19 στην Αττική από τον Καθηγητή Αναλυτικής Χημείας του ΕΚΠΑ Νίκο Θωμαΐδη

Τα ύψη των μεγάλων κορυφώσεων της πανδημίας άγγιξε και τείνει να ξεπεράσει η νέα αύξηση του ιικού φορτίου στα λύματα του λεκανοπεδίου, που αποτυπώνει σε πραγματικό χρόνο τη μετάδοση του ιού στην κοινότητα. Ο καθηγητής Αναλυτικής Χημείας του ΕΚΠΑ Νίκος Θωμαΐδης πραγματοποιεί στην εφημερίδα Καθημερινή έναν απολογισμό των ανόδων και των πτώσεων της διασποράς του SARS-CoV-2 στην Αττική, με βάση τις μετρήσεις από την 31η Αυγούστου 2020, την ημέρα έναρξης των καθημερινών αναλύσεων λυμάτων που διενεργεί με την ομάδα του στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού της Ψυττάλειας, έως σήμερα.

Βλ. επίσης: http://trams.chem.uoa.gr/covid-19/

Σύμφωνα με τον Καθηγητή Θωμαΐδη, η πρώτη αύξηση του ιικού φορτίου στην Αττική καταγράφηκε τον Σεπτέμβριο του 2020, όταν οι παραθεριστές επέστρεψαν και τα σχολεία, με προφυλάξεις, άνοιξαν.

Η άνοδος αυτή ακολουθούσε μια μάλλον αργή πορεία μέχρι την 20ή Οκτωβρίου 2020, όταν σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη εκτίναξη του ιικού φορτίου σηματοδοτώντας την έναρξη του δεύτερου κύματος της πανδημίας.

Μετά την επιβολή lockdown στις 7 Νοεμβρίου 2020, “το ιικό φορτίο άρχισε να μειώνεται, αγγίζοντας τις χαμηλότερες τιμές του στις 20 Δεκεμβρίου.” Η καθοδική αυτή τάση επέτρεψε το άνοιγμα των καταστημάτων υπό όρους, στις 15 Δεκεμβρίου.

Το ιικό φορτίο εκτινάχθηκε στα τέλη Ιανουαρίου 2021 λόγω της επικράτησης του βρετανικού στελέχους, της μετάλλαξης “Αλφα”, που έφερε το τρίτο κύμα.

Τα πρώτα σημάδια υποχώρησης του τρίτου κύματος εμφανίστηκαν στα τέλη Μαΐου, λόγω του εμβολιασμού και της εξασθένισης του στελέχους “Άλφα”, εξηγεί στην Καθημερινή ο Καθηγητής Θωμαΐδης.

Ο Ιούνιος ήταν ένας καλός μήνας, αλλά μετά το κλείσιμο των σχολείων, την ολοκλήρωση των Πανελλαδικών Εξετάσεων, το άνοιγμα του τουρισμού και όλων των δραστηριοτήτων ξέσπασε το τέταρτο κύμα, και νωρίτερα απ’ ό,τι αναμένονταν, με την επικράτηση του στελέχους “Δέλτα” κατά 60%.

Μετά το κλείσιμο της τουριστικής περιόδου, στα τέλη Αυγούστου, και την αποχώρηση των επισκεπτών από την πρωτεύουσα, παρατηρήθηκε μικρή μείωση της μετάδοσης του ιού τον Σεπτέμβριο, με αποτέλεσμα το ιικό φορτίο να κατέλθει στα επίπεδα της κορύφωσης του δεύτερου κύματος, όμως αυτό δεν κράτησε πολύ, μόνο δύο εβδομάδες. Στη συνέχεια, από την τέταρτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου ξεκίνησε και πάλι μια σταδιακή άνοδος, η οποία σε περίπου ένα μήνα οδήγησε στον διπλασιασμό του ιικού φορτίου και στην περαιτέρω άνοδο. Σήμερα πλέον προσεγγίζουμε τα ιικά φορτία του Ιουλίου και του Αυγούστου.

Τέλος, ο Καθηγητής έκανε λόγο για μια δύσκολη κατάσταση και για ένα πέμπτο κύμα που οφείλεται σαφώς στους ανεμβολίαστους, ενώ για την λήξη της πανδημίας ανέφερε ότι αυτό θα γίνει όταν αποκτηθεί ένα ικανό τείχος ανοσίας από τον εμβολιασμό και τη νόσηση.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/society/561573382/i-kampyli-exelixis-tis-covid-19-stin-attiki-o-nikos-thoma-dis-stin-k/