Η ιπτάμενη «μαγεία» που χάνεται | Νέα εκδοση του Μουσείου Ζωολογίας του ΕΚΠΑ

Η ραγδαία υποβάθμιση της βιοποικιλότητας του Πλανήτη είναι πλέον ορατή και αναμφισβήτητη. Μια σειρά από αλόγιστες ανθρωπογενείς παρεμβάσεις οδηγούν στην εξαφάνιση έναν μεγάλο αριθμό ειδών ζώων και φυτών αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις την κατάρρευση ολόκληρων οικοσυστημάτων. Από τις ομάδες που πλήττονται ιδιαίτερα από τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες είναι τα πτηνά. Περίπου το 12% των υπαρχόντων ειδών βρίσκεται υπό εξαφάνιση.

Είναι πλέον αποδεκτό ότι η συνειδητοποίηση του προβλήματος και η ευαισθητοποίηση του κοινού αποτελούν τα βασικά βήματα για την μείωση του ρυθμού υποβάθμισης της βιοποικιλότητας πάνω στον Πλανήτη. Σε αυτή τη διαδικασία τα Μουσεία Φυσικής Ιστορίας αποκτούν ρόλο πρωταγωνιστή για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού ιδίως των νέων.

Το Μουσείο Ζωολογίας του ΕΚΠΑ ανταποκρινόμενο σε αυτή την πρόκληση, προσπαθεί με διάφορους τρόπους αφενός να αναδείξει το πρόβλημα στους μαθητές που αποτελούν την πλειοψηφία των επισκεπτών του και αφετέρου να καλλιεργήσει αυτό που απλά ονομάζεται «οικολογική συνείδηση».

Σε αυτό το μικρό βιβλίο, παρουσιάζονται 15 σπάνια δείγματα από είδη πτηνών του μουσείου, των οποίων οι πληθυσμοί βρίσκονται στο όριο της εξαφάνισης είτε σε παγκόσμιο είτε σε εθνικό επίπεδο. Η μείωση των πληθυσμών αυτών των ειδών είναι τρομακτική. Οι πληθυσμοί κάποιων από αυτά τα είδη που στις αρχές του 20ου αιώνα αριθμούσαν εκατομμύρια άτομα σήμερα έχουν περιοριστεί σε μερικές χιλιάδες άτομα, ενώ κάποια είδη σήμερα αριθμούν μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες άτομα. Η αιτίες που οδήγησαν ή οδηγούν σε αυτή τη μαζική εξαφάνιση είναι πολλές αλλά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις η αλόγιστη εκμετάλλευση της φύσης από τον άνθρωπο είναι η πρωταρχική αιτία. Ο αναγνώστης επίσης μπορεί να διαπιστώσει ότι πολλές  απειλές είναι ίδιες σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης, κάτι που κάνει αναγκαίο την παγκόσμια κινητοποίηση για την σωτηρία του Πλανήτη.

Με την ευχή ότι πρέπει και είναι αναγκαίο να συνειδητοποιήσουμε άμεσα ότι η «υγεία» του Πλανήτη είναι απαραίτητη για να συνεχίσουμε ως είδος το ταξίδι μας στο χρόνο, ας αντιστρέψουμε αυτή την υποβάθμιση, ώστε οι επόμενες γενιές να μπορούν να χαίρονται την ομορφιά και την αρμονία της φύσης πραγματικά και όχι μέσα από άψυχες εικόνες και ταριχευμένα πλάσματα.

Συντελεστές:

Παραγωγή: Μουσείο Ζωολογίας, Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ)

Επιμέλεια έκδοσης: Ευστράτιος Δ. Βαλάκος

Φωτογραφίες: Χρήστος Καραντζόλας

Κείμενα για τα Πτηνά: Απόστολος Χριστόπουλος

Διαχείριση Δειγμάτων: Γεώργιος Σταυρακάκης, Βασίλης Σταυρακάκης, Α. Χριστόπουλος

Σχεδιασμός & Εκτύπωση: Τυπογραφική – Χ. Βλαχοδημητρόπουλος

Το βιβλίο μπορείτε να το προμηθευτείτε κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο