Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Πολιτική Οικονομία» συγχαίρει τους πρώτους αποφοίτους του!

Σε εγκάρδια ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 8 Ιουλίου 2022, η ορκωμοσία των πρώτων αποφοίτων του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Πολιτική Οικονομία” του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ.

DSC 0292

Η τελετή αποφοίτησης, που είχε αναβληθεί λόγω των έκτακτων συνθηκών που προκάλεσε η πανδημία, πραγματοποιήθηκε με παρουσία συγγενών και διδασκόντων του ΠΜΣ στον φιλόξενο χώρο του Μουσείου Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτω από την Ακρόπολη, εκεί όπου το 1837 ξεκίνησε τη λειτουργία του το Πανεπιστήμιο.

DSC 0286

Ο Πρόεδρος του Τμήματος, Καθηγητής κ. Στέλιος Κώτσιος, κατά την προσφώνησή του συνεχάρη τους/τις αποφοίτους, τονίζοντας την ιστορία του Ιδρύματος, τον πλουραλισμό που διακρίνει το Τμήμα, το ουσιαστικό, ποιοτικό αντίκρισμα του τίτλου σπουδών που λαμβάνουν, προτρέποντας τους να συνεχίσουν στο δρόμο της μελέτης, με εφόδια την κοινή λογική και την ενάσκηση της αρετής. Ο Διευθυντής του Προγράμματος, Καθηγητής κ. Θανάσης Μανιάτης στην ομιλία του συνεχάρη τους/τις αποφοίτους για τις επιδόσεις τους, αναφέροντας ότι αρκετοί απόφοιτοι συνεχίζουν ήδη με διδακτορικές σπουδές, τόνισε το σημαντικό ρόλο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Πολιτική Οικονομία στις δύσκολες συνθήκες και προκλήσεις που αντιμετωπίζουν η παιδεία και η έρευνα στη χώρα μας μετά από μια μακρά οικονομική και κοινωνική κρίση και την ανάγκη στήριξης και διεύρυνσης της εμβέλειας του Προγράμματος. Τέλος, κάλεσε τους/τις απόφοιτους να συνεχίσουν να βρίσκονται κοντά στο Πρόγραμμα και το Τμήμα και ευχήθηκε το πτυχίο τους να είναι η αφετηρία για νέους δρόμους και νέους ορίζοντες υλοποιώντας τα όνειρά τους και τους στόχους τους.

DSC 0302

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους!!