Η ιστορική Αίθουσα Τελετών του ΕΚΠΑ, όπου σε αυτήν έχουν ορκισθεί χιλιάδες επιστήμονες και έχουν πραγματοποιηθεί αναρίθμητες σημαντικές επιστημονικές εκδηλώσεις, “υποδέχεται” πλέον τους επισκέπτες της με αναβαθμισμένες υποδομές. Το μεγαλύτερο μέρος σχετικής δαπάνης καλύφθηκε μετά από δωρεά εκ μέρους της Δρ Αναστασίας Σαμαρά-Κρίσπη, Προέδρου του Ιδρύματος Διεθνών Νομικών Μελετών Καθηγητού Ηλία Κρίσπη και χήρας του Ομότιμου Καθηγητή της Νομικής Σχολής Ηλία Κρίσπη, στην μνήμη του αειμνήστου συζύγου της.

Μάλιστα, έχει ήδη εκσυγχρονισθεί το προβολικό σύστημα της Αίθουσας (με ειδική υποδομή), ενώ οι Πρυτανικές Αρχές σχεδιάζουν παρεμβάσεις και για τον εκσυγχρονισμό του ηχητικού συστήματος, μετά από σχετική ειδική μελέτη, λόγω των ιδιαιτεροτήτων της Αίθουσας, σύμφωνα, όμως, πάντα με τις σύγχρονες απαιτήσεις.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος σημειώνει ότι «έχουν πραγματοποιηθεί σημαντικές παρεμβάσεις για την ουσιαστική αναβάθμιση των υποδομών του ΕΚΠΑ και της εμβληματικής Αίθουσας Τελετών. Οφείλονται ιδιαίτερες ευχαριστίες στην Δρ Αναστασία Σαμαρά-Κρίσπη, Πρόεδρο του Ιδρύματος Διεθνών Νομικών Μελετών Καθηγητού Ηλία Κρίσπη και χήρα του Ομότιμου Καθηγητή της Νομικής Σχολής μας Ηλία Κρίσπη, για τη δωρεά της, που συνεχίζει τη μεγάλη παράδοση των δωρητών του ΕΚΠΑ, μετά και τη δωρεά της για την ανακαίνιση χώρων στο Μουσείο Ιστορίας του ΕΚΠΑ πρόσφατα. Οι Πρυτανικές Αρχές έχουν εκπονήσει και η Σύγκλητος έχει εγκρίνει το Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης του Ιδρύματος, όπου μεταξύ των στρατηγικών εργαλείων που προβλέπονται είναι αφενός η συντήρηση και η αναβάθμιση των υπαρχουσών κτηριακών εγκαταστάσεων και του περιβάλλοντος χώρου, και αφετέρου η ανέγερση ή αγορά νέων εγκαταστάσεων τόσο για τη στέγαση Τμημάτων και υπηρεσιών, νέων ή παλαιών, όσο και για την κάλυψη νέων αναγκών τους. Για το σκοπό αυτό έχουν ήδη υλοποιηθεί ή υλοποιούνται έργα σε όλο το μήκος και το πλάτος του Πανεπιστημίου, έργα που ενισχύουν σημαντικά το ΕΚΠΑ σε όλα τα επίπεδα».