Το Ιστορικό Αρχείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποχαιρετά τον ιδρυτή του

Με βαθιά θλίψη και συγκίνηση η Διοικούσα Επιτροπή και οι εργαζόμενοι του Ι.Α. ΕΚΠΑ αποχαιρετούν σήμερα τον Γιώργο Δερτιλή: τον διακεκριμένο ιστορικό, τον ακαδημαϊκό, τον ομότιμο καθηγητή, τον ιδρυτή και Επίτιμο Πρόεδρο του Ιστορικού Αρχείου.

εικόνα Viber 2023 02 21 15 42 24 778
Ο Γιώργος Δερτιλής σε εκδήλωση του Ι.Α. ΕΚΠΑ στο πλαίσιο του Ερευνητικού Σεμιναρίου Κοινωνικών Επιστημών σε συνεργασία με τη Γαλλική Πρεσβεία, το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και την École des Hautes Études en Sciences Sociales και προσκεκλημένους τους καθηγητές Jacques Revel & François Hartog με θέμα: “Histoire, Temporalité, Mémoire” (17 Φεβρουαρίου 2003).

Ο Γιώργος Δερτιλής εμπνεύστηκε, ήδη από το 1987, την ιδέα της ίδρυσης ενός ιστορικού αρχείου με σκοπό τη διαφύλαξη της ιστορίας του αρχαιότερου ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος της χώρας. Εργάστηκε άοκνα για την ίδρυσή του αλλά και την ανάπτυξή του. Διετέλεσε για περισσότερα από δέκα χρόνια (1991-2003) Πρόεδρος της Δ.Ε. του Ι.Α. ΕΚΠΑ, συμβάλλοντας καθοριστικά στην οργάνωσή του αλλά και στην εκ του μηδενός σχεδόν συγκρότηση των συλλογών του. Ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα για την έρευνα, ενισχύοντας τη μελέτη της ιστορίας της ελληνικής ανώτατης εκπαίδευσης. Οργάνωσε μια σειρά από συνέδρια και εκδηλώσεις επιδιώκοντας πάντα την σύνδεση της ελληνικής ιστορίας με τα ευρωπαϊκά παράλληλα. Υπήρξε πρωτοπόρος σε ζητήματα ψηφιοποίησης και διάθεσης του αρχειακού υλικού. Υπερασπίστηκε με παρρησία την επιστημονική λειτουργία του Αρχείου, δημιουργώντας έναν ακόμη θεσμό στην υπηρεσία της ιστορικής έρευνας και επιστήμης.

Η εκδημία του Γιώργου Δερτιλή αφήνει ένα μεγάλο κενό στην ελληνική ιστορική επιστήμη. Αφήνει, όμως, ένα μεγαλύτερο κενό στη σκέψη και στις καρδιές όλων μας, όσων μοιραστήκαμε την σκέψη του, την ευγένειά του, την ορθοκρισία του στο χώρο του Ιστορικού Αρχείου. Θα τον θυμόμαστε πάντα με ευγνωμοσύνη και αγάπη.