Πρακτική Ημερίδα στη «Ναυτιλιακή Τεχνολογία» με θέμα: «Η Σημασία της Ψηφιοποίησης στον Ναυτιλιακό Τομέα και οι Αντίστοιχες Προκλήσεις και Προοπτικές»

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργάνωσε με επιτυχία Πρακτική Ημερίδα στη «Ναυτιλιακή Τεχνολογία» (Maritime Technology), στην έδρα του (Συγκρότημα Ευρίπου, 25 Απριλίου 2024), με θέμα: «Η Σημασία της Ψηφιοποίησης στον Ναυτιλιακό Τομέα και οι Αντίστοιχες Προκλήσεις και Προοπτικές» (“The Importance of Digitization in the Maritime Sector and the Respective Challenges and Perspectives”).

Στην Ημερίδα συμμετείχαν υψηλόβαθμα στελέχη της ναυτιλιακής εταιρείας Laskaridis Shipping Cο Ltd και, συγκεκριμένα, ο κ. Γεώργιος Χριστόπουλος, Chief Operating Officer (COO), Αντιναύαρχος ε.α. και η κ. Τζέννυ Χριστοδούλου, HR & Strategic Planning Manager. Στις παρουσιάσεις τους τα στελέχη ανέπτυξαν τις σύγχρονες διαστάσεις της εφαρμογής νέων τεχνολογιών στη ναυτιλία. Αξιολογήθηκαν, ειδικότερα, τα πλεονεκτήματα που προκύπτουν από τη συλλογή και επεξεργασία δεδομένων από τα πλοία της εταιρείας Laskaridis Shipping Co Ltd, το διαδίκτυο των πραγμάτων (internet of things), την τεχνητή νοημοσύνη (artificial intelligence) και την προβλεπτική συντήρηση.

2

Την εκδήλωση οργάνωσε και συντόνισε ο κ. Παναγιώτης Τρακάδας, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, στο γνωστικό αντικείμενο Τεχνολογίες και Συστήματα Υπολογιστών και Επικοινωνιών, στο πλαίσιο του μαθήματος «Καινοτομίες στη Ναυτιλία και τους Λιμένες».

Κατά την Hμερίδα, οι φοιτητές/ριες του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας είχαν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν για την λειτουργία της πλατφόρμας “Real Time Graduates” (https://investinthefuture.gr), η οποία διευκολύνει τη διασύνδεση των αποφοίτων ναυτιλιακών σπουδών με την ευρύτερη ναυτιλιακή αγορά εργασίας.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. (www.pms.uoa.gr) παρέχει προπτυχιακά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και μεταδιδακτορικά προγράμματα σπουδών, με εστίαση στη ναυτιλία, τους λιμένες και την εφοδιαστική αλυσίδα που αποτελούν κεντρικούς πυλώνες των συστημάτων θαλασσίων μεταφορών. Στην ευρεία διεπιστημονικότητα των γνωστικών αντικειμένων περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, οργάνωση και διοίκηση ναυτιλιακών, λιμενικών και εφοδιαστικών επιχειρήσεων, χρηματοοικονομική διοίκηση, λογιστική και επιχειρηματικότητα, γαλάζια οικονομία, πράσινο περιβάλλον, κλιματική αλλαγή και βιωσιμότητα, ποσοτικές μέθοδοι, τεχνολογικές καινοτομίες και πληροφορικές εφαρμογές, αρχές δικαίου και διεθνείς γεωπολιτικές σχέσεις.

Επίσης, το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, σε συνεργασία με το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ διοργανώνει το Εντατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Διοίκηση σε Ναυτιλία και Λιμένες» (https://spm.pms.uoa.gr). Το Π.Μ.Σ. παρέχει σύγχρονες, διεπιστημονικές και στοχευμένες ακαδημαϊκές γνώσεις, με επιστημονική εξειδίκευση, υψηλή κατάρτιση και σύνθετες επαγγελματικές δεξιότητες, για δυναμική ανέλιξη των αποφοίτων στην αγορά εργασίας του ευρύτερου διεθνούς ναυτιλιακού ‘cluster’.

1