Σε εξέλιξη το έργο μόνωσης-στεγανοποίησης στη Φιλοσοφική Σχολή – Ολοκληρώθηκε στη Θεολογική και προχωρά ήδη με γοργούς πλέον ρυθμούς και στα υπόλοιπα κτήρια

Ένα ουσιαστικό έργο υποδομής που επιλύει ένα σημαντικό πρόβλημα προχωρά ήδη με γοργούς πλέον ρυθμούς. Πρόκειται για το έργο της στεγανοποίησης και μόνωσης κτηρίων του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το πρόβλημα της στεγανοποίησης και της μόνωσης των κτηρίων είναι πολλές φορές αρκετά σημαντικό, καθώς αποδιοργανώνει λειτουργίες (εκπαιδευτικές και ερευνητικές) και προκαλεί δυσλειτουργίες με βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες συνέπειες. Η μελέτη και η δημοπράτηση του έργου «Εργασίες στεγανοποίησης και μόνωσης κτιρίων Πανεπιστημίου Αθηνών», εγκρίθηκαν με την από 19/5/2020 απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου. Ο προϋπολογισμός των εργασιών ανέρχεται στο ποσό των 2.741.935,48 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

img 01

Ήδη ολοκληρώθηκε το έργο στη Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ. Η μόνωση – στεγανοποίηση της οροφής της Θεολογικής Σχολής αποπερατώθηκε. Πρόκειται για το πρώτο κτήριο, στο οποίο ολοκληρώθηκαν οι εργασίες, καθώς εξαιτίας σημαντικών προβλημάτων έτυχε της ανάλογης προτεραιότητας. Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος είχε χτες την ευκαιρία, συνοδευόμενος από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη, να διαπιστώσει την εντυπωσιακή εξέλιξη του κολοσσιαίου έργου μόνωσης της Φιλοσοφικής Σχολής, καθώς πρόκειται για ένα από τα πλέον μεγάλα κτήρια τόσο στο ΕΚΠΑ όσο και ευρύτερα! Παράλληλα, είναι σε εξέλιξη αντίστοιχες εργασίες σε πλήθος κτηρίων του ΕΚΠΑ, όπως αυτά της Σχολής Θετικών Επιστημών, στο κτήριο ΕΛΚΕ/ΚΕΠΑ, στο Τμήμα Πληροφορικής, σε πολλά κτήρια του ΕΚΠΑ στο Γουδή, στα κτήρια της ΣΕΦΑΑ, καθώς και σε κτήρια του ΕΚΠΑ στο κέντρο, όπως στην Πανεπιστημιακή Λέσχη, στο Μαράσλειο, στο Ιστορικό Μουσείο της οδού Σκουφά, στο κτήριο Ακαδημίας 47, στο Πολιτιστικό Κέντρο του ΕΚΠΑ «Κωστής Παλαμάς», στο Γρυπάρειο Μέγαρο και σε διάφορα δώματα και άλλα σημεία των υπόλοιπων Σχολών και κτηρίων.

img 02

Οι Πρυτανικές Αρχές, σε συνεργασία με τους Κοσμήτορες των Σχολών, τους Προέδρους, όλες τις Υπηρεσίες και ιδιαίτερα την Τεχνική Υπηρεσία, καταβάλλουν κάθε προσπάθεια, έτσι ώστε να ξεπερασθούν διάφορες δυσκολίες για την γρήγορη αποπεράτωσή του σε όλα τα σημεία. Η μέριμνα για τη συντήρηση των υποδομών είναι διαρκής και πάντα σε προτεραιότητα, παράλληλα με τα έργα νέων υποδομών.