Παρουσίαση του παραμυθιού της καθηγήτριας Νίκης Ευελπίδου με τίτλο «Το ταξίδι της σταγόνας» και θέμα τις αιφνίδιες πλημμύρες

NEvelpidou

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου και ώρα 12:00, η Νίκη Ευελπίδου, καθηγήτρια Γεωμορφολογίας και Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, θα παρουσιάσει το πρώτο της παραμύθι με τίτλο «Το ταξίδι της σταγόνας». Πραγματεύεται την φυσική καταστροφή της αιφνίδιας πλημμύρας, η οποία μαστίζει πολλές περιοχές του ελλαδικού χώρου και όχι μόνο, αλλά και το πώς αυτή έχει επηρεασθεί και ενταθεί από τις ανθρωπογενείς παρεμβάσεις. Πρόκειται για ένα παραμύθι εκπαιδευτικού χαρακτήρα που απευθύνεται σε όλους, αλλά κυρίως σε μικρούς μαθητές και σε εκπαιδευτικούς. Είναι ειδικά σχεδιασμένο για να γίνει κατανοητό από παιδιά μικρής ηλικίας, τα οποία αφ’ ενός θα κατανοήσουν το πώς οι ανθρωπογενείς επεμβάσεις έχουν εντείνει το πρόβλημα των πλημμυρών, αφ’ ετέρου το πώς πρέπει να δρουν τα ίδια ώστε όχι μόνον να προστατευθούν το σύνολο των επιπτώσεων μιας πλημμύρας, αλλά και για να μην οδηγήσουν τα ίδια στην αύξησή τους.

Εικόνα 1: Η αφίσα της παρουσίασης του παραμυθιού

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων «ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ», επί της οδού Ιπποκράτους 10-12 (Αθήνα) στον 1ο όροφο, στις 22 Οκτωβρίου και ώρα 12:00. Για το βιβλίο θα μιλήσουν η κ. Μαρίζα Φουντοπούλου, Καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. και Γενική Διευθύντρια του Ι.Κ.Υ., και ο κ. Γιώργος Κιούσης, δημοσιογράφος και εκπαιδευτικός.

Μαζί με το παραμύθι δίδεται η δυνατότητα χρήσης αφηγηματικών χαρτών, που δημιούργησε η κ. Τζουξανιώτη Μαρία, μέσω των οποίων οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς κ.λπ. μπορούν να πλοηγηθούν σε διάφορες περιοχές της Εύβοιας που επλήγησαν από αιφνίδιες πλημμύρες, καθώς και να εξοικειωθούν με τα αίτια εκδήλωσής τους και τους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να είχαν περισταλεί οι επιπτώσεις τους. Οι χάρτες συνδυάζουν κείμενο, φωτογραφίες και βίντεο και με τρόπο παραστατικό «ξεναγούν» τους μικρούς και μεγάλους αναγνώστες στις περιοχές που πλημμύρισαν. Οι χάρτες είναι ελεύθεροι και εύκολοι στην πρόσβαση με χρήση QR code.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις