Οι σκακιστές του ΕΚΠΑ πρώτοι στα Διαπανεπιστημιακά Πρωταθλήματα Σκάκι 2022

Με σημαντική επιτυχία για το ΕΚΠΑ διεξήχθησαν στις 15 Δεκεμβρίου 2022, στο πρώην Δημαρχείο Δραπετσώνας, τα Πανελλήνια Διαπανεπιστημιακά Πρωταθλήματα Σκάκι 2022 με διοργανωτές το Πάντειο Πανεπιστήμιο, τον Δήμο Κερατσινίου-Δραπετσώνας και τον Σκακιστικό Όμιλο Κορυδαλλού.

Στους αγώνες συμμετείχαν 79 σκακιστές και σκακίστριες από 12 τριτοβάθμια ιδρύματα της χώρας μας γεγονός που δείχνει ότι το σκάκι είναι εξαιρετικά δημοφιλές μεταξύ των φοιτητών και των φοιτητριών.

Οι φοιτητές του ΕΚΠΑ κατέκτησαν την  1η και την 3η θέση στη γενική ατομική κατάταξη: 1ος με 9 βαθμούς σε 9 αγώνες (απόλυτο σκορ!) ο εξαιρετικός Ευάγγελος Πατρελάκης (μετρ FIDE, Έλο 2388), 3ος  με 6,5 βαθμούς ο πολύ καλός Ελευθέριος Ντεληγιώργης (Έλο 1950) και οι δύο από το ΕΚΠΑ.

Στην ομαδική κατάταξη μεταξύ των ιδρυμάτων το ΕΚΠΑ επίσης κατέλαβε την 1η θέση, με 27,5 βαθμούς χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση της σκακιστικής ομάδας των φοιτητών και φοιτητριών του ΕΚΠΑ που συνεχίζουν τη σκακιστική παράδοση του ιδρύματος. Πρέπει να σημειωθεί ότι το ΕΚΠΑ είχε τη μεγαλύτερη εκπροσώπηση στη διοργάνωση καθώς συμμετείχαν 28 φοιτητές και φοιτήτριες του ιδρύματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Για τη γενική κατάταξη:

1η θέση με 9 βαθμούς, ο Ευάγγελος Πατρελάκης (μετρ FIDE, Έλο 2388) από το ΕΚΠΑ,

2η θέση με 7 βαθμούς ο Γιάννης Εργαζάκης (μετρ FIDE, Έλο 2093) από το Πάντειο,

3η θέση με 6,5 βαθμούς ο Ελευθέριος Ντεληγιώργης (Έλο 1950) επίσης από το ΕΚΠΑ.

Στις φοιτήτριες είχαμε:

1η θέση, με 5,5 βαθμούς, η Ιωάννα – Λαμπρινή Ταγκαλάκη (1184) από το ΟΠΑ,

2η θέση, με 5 βαθμούς, η Μαρίνα Γκολφινοπούλου (1187) επίσης από ΟΠΑ,

3η θέση η Κυριακή Κολπετίνου (1072) με 5 βαθμούς από το ΕΜΠ.

Στις ομαδικές βαθμολογίες:

1η θέση, με 27,5 βαθμούς, το ΕΚΠΑ

2η θέση, με 22 βαθμούς, το ΕΜΠ

3η θέση, με 21,5 βαθμούς, το Πάντειο

Στο ομαδικό «φυτευτό»:

1η θέση, η ομάδα των Χρήστου Δεληγιάννη και Δήμητρα Κρεμμύδα,

2η θέση, η ομάδα των Παναγώτη Πουρνάρα και Γιώργου Θεοφίλη,

3η θέση, η ομάδα των Ελευθέριου Βασιλόπουλου και Αντελίνας Καζαντζίδη.

Αναλυτικά ατομικά αποτελέσματα εδώ: https://chess-results.com/tnr702702.aspx?lan=19

img 01 1
Οι τρεις πρώτοι νικητές του τουρνουά (ο 1ος νικητής Ευάγγελος Πατρελάκης στο κέντρο και ο 3ος νικητής Λευτέρης Ντεληγιώργης πρώτος αριστερά, και οι δύο από το ΕΚΠΑ) με τις καθηγήτριες φυσικής αγωγής του πανεπιστημιακού γυμναστηρίου του ΕΚΠΑ κ. Γεωργία Καραγιάννη και κ. Κατερίνα-Ευαγγελία Κυριάκου.

img 02
Οι σκακιστές και οι σκακίστριες του ΕΚΠΑ, οι οποίοι κατέλαβαν την 1η θέση στην ομαδική κατάταξη, σε αναμνηστική φωτογραφία.