Με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και έντονο συμβολισμό το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών  υποδέχθηκε την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 στον χώρο των Προπυλαίων την Ολυμπιακή Φλόγα στο πλαίσιο της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας «Παρίσι 2024».

Το Ολύμπιο Φως, φορέας του μηνύματος της ειρήνης και της συνύπαρξης μέσα από τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, ταξίδεψε από την Αρχαία Ολυμπία σε ολόκληρη την Ελλάδα και λίγο πριν καταλήξει στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, την τελευταία μέρα της Λαμπαδηδρομίας στην Ελλάδα, για την Τελετή Παράδοσης στο «Παρίσι 2024», έκανε μία τελευταία στάση με ιδιαίτερο συμβολισμό στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, αναδεικνύοντας για μια ακόμη φορά το Ε.Κ.Π.Α. ως κεντρικό τοπόσημο της Πόλης της Αθήνας, βασικό θεσμό που πορεύεται σχεδόν παράλληλα με το νεοελληνικό Κράτος, εκπέμποντας παγκοσμίως ένα ισχυρό συμβολικό μήνυμα για την σημασία της Γνώσης στην κοινωνία μας και τον κυρίαρχο ρόλο του Ε.Κ.Π.Α.

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, μαζί με τους πρωταθλητές φοιτητές του Ε.Κ.Π.Α., κ. Μαρία Κάσσου, Πρωταθλήτρια Μεσαίων και Μεγάλων Αποστάσεων (Ιατρική Σχολή), κ. Γεωργία Δεσπολάρη, Πρωταθλήτρια Μεσαίων και Μεγάλων Αποστάσεων (Σ.Ε.Φ.Α.Α.), και κ. Μιχαήλ-Άγγελος Νικολού, Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kick Boxing (Ιατρική Σχολή), παρέλαβαν τη φλόγα, που φώτισε συμβολικά τα Προπύλαια.

flame central
JIM 6205
JIM 6136
JIM 5674

Η υψίφωνος φοιτήτρια του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., κ. Βίλλυ Κυριακοπούλου απήγγειλε τον Ολυμπιακό Ύμνο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τον Ολυμπιακό Ύμνο συνέγραψε ο εθνικός μας ποιητής Κωστής Παλαμάς, ο οποίος υπηρέτησε επί σειρά ετών το Ε.Κ.Π.Α. ως Γενικός Γραμματέας.

Τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης, Αντιπρυτάνεις και μέλη της Συγκλήτου, μέλη Δ.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π., Ε.Τ.Ε.Π., διοικητικοί υπάλληλοι και στελέχη του Ε.Κ.Π.Α., προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες, καθώς και φοιτητές και φοιτήτριες ειδικότητας Ελληνικού Παραδοσιακού Χορού της Σ.Ε.Φ.Α.Α., ενδεδυμένοι με παραδοσιακές ενδυμασίες, συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Με την παρουσία του τίμησε την υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας στο Ε.Κ.Π.Α. ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και απόφοιτος του Ε.Κ.Π.Α. κ. Σπύρος Καπράλος.

εικόνα Viber 2024 04 26 18 26 03 441 768x1024 1
JIM 5941
JIM 6248
JIM 6022
εικόνα Viber 2024 04 26 17 49 55 315

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, κατά την υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας ανέφερε χαρακτηριστικά «Το Ολύμπιο Φως και όσα ιερά πρεσβεύει ανά τους αιώνες ως παγκόσμιο σύμβολο ειρήνης, ελπίδας και μεταλαμπάδευσης των διαχρονικών αξιών του Ολυμπιακού Πνεύματος, λίγο πριν καταλήξει στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, κάνει μία τελευταία στάση με ιδιαίτερο συμβολισμό στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η διαδρομή της φλόγας σήμερα φωτίζει με τον πιο εμβληματικό τρόπο το πρώτο και το μεγαλύτερο δημόσιο Πανεπιστήμιο της Ελλάδας και ένα από τα σπουδαιότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα στον κόσμο. Είμαστε περήφανοι που καθ’ όλη τη διάρκεια της ιστορίας του, το Πανεπιστήμιό μας έχει συνεισφέρει στην ανάπτυξη του έθνους μας. Είμαστε περήφανοι, διότι ο Ολυμπιακός Ύμνος που  πρωτακούστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 1896, γράφτηκε από τον εθνικό μας ποιητή, Κωστή Παλαμά, επί σειρά ετών Γενικό Γραμματέα του Πανεπιστημίου μας. Αγωνιζόμαστε για ένα σύγχρονο και ανεξάρτητο δημόσιο Πανεπιστήμιο, πυλώνα της εκπαιδευτικής και πολιτιστικής ανάπτυξης του τόπου, όπου τα ολυμπιακά ιδεώδη και το «Ευ Αγωνίζεσθαι», θα είναι πάντα επίκαιρα».