Ο Πρόεδρος Professor Mung Chiang και αντιπροσωπεία του Πανεπιστήμιου Purdue των ΗΠΑ στο ΕΚΠΑ

Επίσκεψη εργασίας του Προέδρου του Πανεπιστήμιου Purdue των ΗΠΑ, Professor Mung Chiang, και αντιπροσωπείας καθηγητών του Ιδρύματος πραγματοποιήθηκε στις 31 Μαΐου στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων, καθηγητής Δ. Καραδήμας, οι Κοσμήτορες της Σχολής Θετικών Επιστημών και της Σχολής Επιστημών Υγείας καθηγητές κ.κ. Ι. Εμμανουήλ και Μ. Πικουλής, αντίστοιχα, και αντιπροσωπεία μελών ΔΕΠ, υποδέχθηκαν την αντιπροσωπεία του Πανεπιστήμιου Purdue.

JIM 4038

Τονίζεται ότι ήδη έχει υπογραφεί μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ των 2 Ιδρυμάτων, στο οποίο περιγράφονται οι αρχικοί τομείς συνεργασίας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων, οι οποίοι θα εξειδικευθούν περαιτέρω το επόμενο διάστημα.

JIM 4123

Στην αντιπροσωπεία του Πανεπιστήμιου Purdue συμμετείχαν οι:

1. Mung Chiang, President of Purdue University, Roscoe H. George, Distinguished Professor of Electrical and Computer Engineering
  2. Petros Drineas, Associate Head and Professor Dept of Computer Science
  3. Peristera Paschou, Associate Dean College of Science, Professor in Biological Sciences
  4. Dimitrios Peroulis, Michael and Katherine Birck Head of Electrical and Computer Engineering, Reilly Professor of Electrical and Computer Engineering
  5. Lefteri Tsoukalas, Professor of Nuclear Engineering
  6. Pavlos Vlachos, St. Vincent Health Professor of Healthcare Engineering; Director of the Regenstrief Center for Healthcare Engineering
  7. Alyssa Wilcox, Chief of Staff, Office of the President, Senior Vice President for Partnerships

Εκ μέρους του ΕΚΠΑ συμμετείχαν:  ο Πρύτανης καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων καθηγητής Δ. Καραδήμας, οι Κοσμήτορες της Σχολής Θετικών Επιστημών και της Σχολής Υγείας καθηγητές κ.κ. Ι. Εμμανουήλ και Μ. Πικουλής, αντίστοιχα, ο Διευθυντής του Εργαστηρίου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας στην Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Βασίλης Γοργούλης, η Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής, Κωνσταντίνα Αγγελή, η Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Ντόρα Ψαλτοπούλου, ο Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Θεόδωρος Παπαιωάννου, η Αναπλ. Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής, Σπυρέττα Γολεμάτη, ο Πρόεδρος του Τμήματος Βιολογίας, Αναπλ. Καθηγητής Αριστείδης Παρμακέλης, ο Καθηγητής του Τμήματος Βιολογίας του ΕΚΠΑ, Ανδρέας Σκορίλας, ο Καθηγητής του Τμήματος Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ, Χρήστος Ρέππας, η Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας Εύη Λιανίδου, ο Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Δημήτριος Γουνόπουλος, ο Καθηγητής επίσης του ιδίου Τμήματος, Δημήτρης Συβρίδης, η Aναπλ. Καθηγήτρια του Τμήματος Φυσικής Δέσποινα Χατζηδημητρίου και η Επίκουρη Καθηγήτρια του ιδίου Τμήματος Μαρία Πετροπούλου.

1685542716681

Ο Πρόεδρος του Πανεπιστήμιου Purdue των ΗΠΑ, Professor Mung Chiang, βρίσκεται στο πρώτο ταξίδι του στην Ευρώπη και μάλιστα στην Ελλάδα για τη συνεργασία με το ΕΚΠΑ, καθώς όπως τόνισε η Ελλάδα κατέχει ξεχωριστή θέση λόγω της ιστορίας της, του πολιτισμού της και βεβαίως των παραδοσιακά  καλών σχέσεων ΗΠΑ-Ελλάδος. Αναφέρθηκε, επίσης, στη θέση του Πανεπιστήμιου Purdue (rankings) και τόνισε ότι θα αναληφθούν πρωτοβουλίες για να ενισχυθούν οικονομικά οι ανταλλαγές και η κινητικότητα και ειδικά η παρουσία Ελλήνων ακαδημαϊκών και φοιτητών στις ΗΠΑ.

Οι δύο αντιπροσωπείες επιβεβαίωσαν τις δυνατότητες που υπάρχουν για κοινά μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών. Η ελληνική αντιπροσωπεία παρουσίασε συνοπτικά τις δυνατότητες και τις διεθνείς συνεργασίες του ΕΚΠΑ σε τομείς αμοιβαίου ενδιαφέροντος.

Με την ολοκλήρωση της συνάντησης ο Πρύτανης καθηγητής κ. Δημόπουλος και ο Πρόεδρος καθηγητής Mung Chiang διαπίστωσαν την ύπαρξη πολλών τομέων κοινού ενδιαφέροντος. Το επόμενο διάστημα προχωρά η συνεργασία ανά Τμήμα και Σχολή, έτσι ώστε να εξειδικευθούν οι πρώτες κοινές δράσεις.