Κύκλος εκδηλώσεων-διαλέξεων με θέμα “Η Σχολή Θετικών Επιστημών βιογραφείται: Αντικείμενα και Ιστορίες”

Η Βιβλιοθήκη της ΣΘΕ του ΕΚΠΑ θα οργανώσει μια σειρά διαλέξεων με τίτλο Η ΣΘΕ Βιογραφείται: Αντικείμενα και Ιστορίες.
Στόχοι της σειράς διαλέξεων είναι:
α. Να διαμορφωθεί ένα πλαίσιο επικοινωνίας του Πανεπιστημίου και της ακαδημαϊκής κοινότητας με την κοινωνία, αναδεικνύοντας το πολύ σημαντικό έργο της ΣΘΕ του ΕΚΠΑ από τη σύστασή της μέχρι σήμερα.
β. Να διαμορφωθεί μια κουλτούρα ιστορικής συνείδησης στα μέλη της Σχολής, ικανή να ενδυναμώσει την οργανωτική της συνοχή και τη συνεργατικότητα των μελών της, για την ανάδειξη και προώθηση της εικόνας της.

Η ΣΘΕ του ΕΚΠΑ είναι μία από τις λίγες Σχολές Θετικών Επιστημών που, εκτός από Τμήματα που θεραπεύουν τις επιστήμες της φύσης, έχει και ένα Τμήμα που θεραπεύει τις ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες. Με δεδομένη αυτή την ιδιαιτερότητα στη δομή της Σχολής, οι σχεδιαζόμενες διαλέξεις θα δίνονται ανά ζεύγη, τα οποία θα αποτελούνται από συναδέλφους από ένα Τμήμα της ΣΘΕ και έναν ιστορικό της επιστήμης από το Τμήμα ΙΦΕ.

Αντικείμενο των διαλέξεων μπορεί να είναι είτε ένα επιστημονικό όργανο – διάταξη, είτε μια οργανική μονάδα, είτε μια μέθοδος – επίτευγμα, είτε μια σειρά παρατηρήσεων ή συλλογή επιστημονικών δεδομένων, που συνεισέφερε στην επιστήμη, άλλαξε τον επιστημονικό προσανατολισμό ή την πειραματική πρακτική μιας οργανικής μονάδας της Σχολής και καθόρισε την ιστορία της οργανικής μονάδας και το εκπαιδευτικό έργο που επιτελείται σε αυτή.

Οι διαλέξεις θα έχουν τον χαρακτήρα απλής αφήγησης και θα αποτελούνται από 20 λεπτά αφήγησης ιστορικού περιεχομένου και 20 λεπτά αφήγησης επιστημονικού περιεχομένου στο ίδιο θέμα/αντικείμενο. Η διάλεξη θα κλείνει με 10-20 λεπτά συζήτησης (ερωτήσεις και σχόλια). Ακροατήριο θα είναι τα στελέχη και οι φοιτητές της ΣΘΕ, ενώ θα υπάρξει προσπάθεια διάχυσης σε σχολεία και στο ευρύτερο κοινό. Θα πραγματοποιείται μια διάλεξη κάθε μήνα, με έναρξη τον Φεβρουάριο του 2022. Ο κύκλος των διαλέξεων προγραμματίζεται να ολοκληρωθεί τον Φεβρουάριο του 2023. Ο τόπος πραγματοποίησης των διαλέξεων θα είναι η Βιβλιοθήκη της ΣΘΕ.

Η πρώτη διάλεξη θα έχει τίτλο «Κανονικά Στερεά: Αρχαία Ελληνικά Μαθηματικά και Επέκεινα» και θα γίνει από τους συναδέλφους Διονύσιο Λάππα, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Μαθηματικών, και Μιχαήλ Σιάλαρο, Επίκουρο καθηγητή του Τμήματος ΙΦΕ.

Ενδεικτικά θέματα των επόμενων διαλέξεων είναι:

1. ΒΑΝ: μία μέθοδος – μία συνεισφορά της Φυσικής στη Σεισμολογία.
  2. Η πρώτη συλλογή πετρωμάτων στη ΣΘΕ: Από την έρευνα και τη διδασκαλία στο Μουσείο.
  3. ΣΚΥΡΩΝ: Το πρώτο μοντέλο αριθμητικής πρόγνωσης καιρού.
  4. Οι αναλύσεις του Φαρμακευτικού Εργαστηρίου του Καθηγητή Α. Δαμβέργη, ως παρακαταθήκη για την κοινωνική προσφορά του Τμήματος Φαρμακευτικής.
  5. Η πρώτη υπολογιστική μηχανή στο ΕΚΠΑ: Ιστορία και αρχές λειτουργίας.
  6. Το πρώτο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο στο Τμήμα Βιολογίας.
  7. Το πρώτο Εργαστήριο Χημείας και ο καθηγητής Α. Χριστομάνος.

Για τη συλλογή προτάσεων για αυτές τις διαλέξεις και τον προγραμματισμό τους, έχει ορισθεί ομάδα εργασίας υπό τον Κοσμήτορα της ΣΘΕ, στην οποία συμμετέχουν οι κ.κ. Στάθης Αραποστάθης και Χρήστος Παπαθεοδώρου από το Τμήμα ΙΦΕ και η κυρία Κατερίνα Πασχαλίδου από τη Βιβλιοθήκη της ΣΘΕ.