Ολοκληρώθηκε το 6ο Επιστημονικό Forum για τη Μείωση της Διακινδύνευσης από Καταστροφές στην Ελλάδα με θέμα: «Ιανός: 4 χρόνια μετά, Ντάνιελ: 1 χρόνος μετά | Η Θεσσαλία στο Επίκεντρο της Κλιματικής Κρίσης |  Νέα Επιστημονικά Δεδομένα – Προτάσεις Προσαρμογής & Ανθεκτικότητας» που διοργανώνεται από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

20240902 HDRRF03

Τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου στο Ξενοδοχείο Domotel Xenia του Βόλου υπό το συντονισμό της Προέδρου του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτριας κ. Ασημίνας Αντωναράκου, ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών κ. Ευθύμης Λέκκας, ο Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου κ. Παναγιώτης Καρύδης και ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος κ. Μιχάλης Διακάκης παρουσίασαν στοχευμένα δεδομένα και συμπεράσματα και κατέθεσαν προτάσεις, αποτέλεσμα πολύμηνων ερευνητικών εργασιών ομάδας 30 και πλέον επιστημόνων, με σκοπό τη μείωση της διακινδύνευσης στο Θεσσαλικό χώρο.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος και ο Αντιδήμαρχος Στρατηγικού Σχεδιασμού, Ψηφιακού Μετασχηματισμού και Συγχρηματοδοτούμενων έργων Βόλου, κ. Αριστείδης Σαββάκης, ενώ ακολούθησε γόνιμη συζήτηση με το ακροατήριο.

Το Forum πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Κ.Ε.Δ.Ε. και με τη συνδρομή του Δήμου Βόλου και με την αποκλειστική χορηγία του Φυσικού Μεταλλικού Νερού ΘΕΟΝΗ.

20240902 HDRRF06
20240902 HDRRF07

Η εκδήλωση μεταδόθηκε ζωντανά μέσω μέσω live streaming και βρίσκεται αναρτημένη στο σύνδεσμο: