H κ. Κωνσταντίνα Τηνιακού, Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ ορίσθηκε Chair του Advisory Board της European Society of Pathology

image 16

H κ. Κωνσταντίνα Τηνιακού, Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής και Διευθύντρια του Παθολογοανατομικού Εργαστηρίου, Αρεταίειου Νοσοκομείου, Ιατρική Σχολή, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) ορίστηκε Chair του Advisory Board της European Society of Pathology (ΕSP) μετά από ομόφωνη απόφαση του ΕSP General Assembly στις 13/9/2023 στα πλαίσια του 35ου Ευρωπαϊκού Συνεδρίου Παθολογικής Ανατομικής στο Δουβλίνο, Ιρλανδία. Το Advisory Board της ESP είναι το σώμα των Προέδρων των 29 Εθνικών Εταιρειών Παθολογοανατομίας της Ευρώπης που εκπροσωπούνται στην Ευρωπαϊκή Εταιρεία Παθολογοανατομίας (https://www.esp-pathology.org/about-esp/structure-governance/advisory-board.htm), έχει συμβουλευτικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων από το Συμβούλιο και τον Πρόεδρο της ESP και διοργανώνει επιστημονικές συνεδρίες στα πλαίσια του ετήσιου Ευρωπαϊκού Συνεδρίου Παθολογικής Ανατομικής. Η θητεία της κ Τηνιακού θα είναι τριετής.