Κορυφαία επίδοση του Τμήματος Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α. σε διεθνή διαγωνισμό Μαθηματικών

To Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε με ομάδα τεσσάρων φοιτητών στον 31ο Μαθηματικό Φοιτητικό Διαγωνισμό IMC (International Mathematics Competition), που πραγματοποιήθηκε στις 7 και 8 Αυγούστου στο Blagoevgrad της Βουλγαρίας. Σε αυτόν συμμετείχαν 401 φοιτητές σε 77 ομάδες από 42 χώρες.

Οι φοιτητές Γιώργος Γεωργελές, Δημήτρης Εμμανουήλ, Μανόλης Πετράκης πήραν ο καθένας τους  χρυσό μετάλλιο ενώ ο Θέμελης Μαμουζέλος πήρε αργυρό μετάλλιο.

20240810 202708

Στον διαγωνισμό συμμετέχει κάθε φοιτητής ατομικά. Στην άτυπη κατάταξη των ομάδων, η ομάδα του Τμήματος Μαθηματικών κατέλαβε την 6η θέση ανάμεσα στις 77 καταγράφοντας την καλύτερη ομαδική επίδοση που είχε το Ε.Κ.Π.Α. σε αυτόν τον διαγωνισμό ως τώρα.

Ο IMC είναι ο μεγαλύτερος παγκόσμιος μαθηματικός διαγωνισμός για φοιτητές, οργανώνεται από το 1994 από το University College London, και συμμετέχουν σε αυτόν κορυφαία Πανεπιστήμια της Ευρώπης, της Ασίας, και της Λατινικής Αμερικής. Οι φοιτητές διαγωνίζονται δύο ημέρες έχοντας να λύσουν κάθε μέρα 5 προβλήματα μέσα σε 5 ώρες.

Οι φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετέχουν στον διαγωνισμό από το ακαδημαϊκό έτος 2007-08 μέχρι και σήμερα έχοντας κάθε χρονιά σημαντικές επιτυχίες, οι οποίες αποτελούν μαρτυρία για το επίπεδο σπουδών του Πανεπιστημίου και την ποιότητα των φοιτητών του.

Πηγή: https://www.imc-math.org.uk/