Την Τρίτη 18 Ιουλίου 2023 στην «Αίθουσα Κρίσπη» του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών πραγματοποιήθηκε η υβριδική ημερίδα με τίτλο «Ιχνηλατώντας το κλίμα της πόλης» στο πλαίσιο συνόλου δράσεων που υλοποιήθηκαν με την επιστημονική επιμέλεια του Δ.Π.Μ.Σ. «Νερό, Βιόσφαιρα και Κλιματική Αλλαγή» και της Ελληνικής Μετεωρολογικής Εταιρείας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης α’ και β’ βαθμού, πανεπιστημιακοί, προπτυχιακοί/μεταπτυχιακοί φοιτητές και πολίτες που συμμετείχαν σε μια ευρύτερη συζήτηση με στόχο την ανάδειξη επιστημονικών θεμάτων για το κλίμα εντός πόλης.

Την εκδήλωση χαιρέτησε η Δρ. Αργυρή Παρασκευοπούλου, Συνεργάτης του Περιφερειάρχη και Επικεφαλής του Δικτύου Climattica της Περιφέρειας Αττικής. Ο Καθ. κ. Παναγιώτης Νάστος εισηγήθηκε το θέμα του αστικού βιοκλίματος, με έμφαση στους παράγοντες επιρροής του και τις μεθόδους προσδιορισμού της θερμικής αίσθησης. Ο Δρ. Γεώργιος Σπυρόπουλος μίλησε για τις θερμικές εκπομπές οχημάτων και τον ρόλο της ηλεκτροκίνησης στη βελτίωση του μικροκλίματος της πόλης. Η ερευνήτρια κ. Βασιλική Αμπράση παρουσίασε παραδείγματα μικροκινητικότητας ως σύγχρονο μοντέλο μετακίνησης εντός πόλης και παραδείγματα υποδειγματικών αστικών αναπλάσεων από πόλεις του εξωτερικού συχνά με συναξιοποίηση του υδάτινου στοιχείου, και τέλος ο Καθ. κ. Γεώργιος Πρίφτης ανέλυσε χαρακτηριστικά της ανθρώπινης υγείας που εκτίθεται σε ατμοσφαιρικούς ρύπους του σύγχρονου αστικού περιβάλλοντος, δίνοντας έμφαση στην υγεία των παιδιών. Ακολούθησε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης που συντόνισε η Δρ. Ελισσάβετ Φελώνη στην οποία συμμετείχαν οι Δήμαρχοι Αγίου Δημητρίου και Μοσχάτο – Ταύρου, κ. Μαρία Ανδρούτσου και κ. Ανδρέας Ευθυμίου αντίστοιχα, ο κ. Κωνσταντίνος Κουρέτας, πολιτικός μηχανικός και μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων και ο κ. Άγγελος Χασιώτης, μηχανολόγος μηχανικός, οι οποίοι μετέφεραν την εμπειρία τους σε θέματα αναβάθμισης των συνθηκών εντός πόλης, μέσα από τον σχεδιασμό και υλοποίηση καινοτόμων παρεμβάσεων κατασκευαστικού και μη χαρακτήρα. Στη συζήτηση αναδείχθηκε η ανάγκη συνεργασίας ιδιαίτερα μεταξύ όμορων δήμων, λόγω και της φύσης του ζητήματος, αλλά και η απαίτηση για ανάληψη κεντρικών πρωτοβουλιών.

Η ημερίδα έλαβε χώρα τις ημέρες του δυσμενέστερου κύματος καύσωνα του Ιουλίου, με δεκάδες πύρινα μέτωπα να μαίνονται ανεξέλεγκτα ανά την επικράτεια. Οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής είναι ήδη αισθητές σε πολλά επίπεδα και για τον μετριασμό τους απαιτείται σε βάθος συνεργασία μεταξύ κυβερνητικών, αυτοδιοικητικών και επιστημονικών φορέων. Η προστασία του περιβάλλοντος και η διασφάλιση της ποιότητας ζωής των πολιτών αποτελεί πρώτιστο καθήκον, ιδίως των επιστημόνων του κλάδου.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύνδεσμο Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση για την υποστήριξη της δράσης, τον Δρ. Ιωάννη Τσιάπα για την φωτογραφική κάλυψη της εκδήλωσης, και όλους όσους εργάστηκαν εθελοντικά για το συγκεκριμένο αποτέλεσμα (αλφαβητικά: Μάιδα Παναγιώτα, Παπαϊωάννου Χριστίνα, Πολυχρόνη Ηλιάνα, Τσουμάνη Αρετή, Χρονόπουλος Ιωάννης).

urbanclimatetracking15