Διήμερο εκπαιδευτικό εργαστήριο του Κέντρου Αρχιμήδης «Από το Εργαστήριο στην Αγορά: Προστασία και Αξιοποίηση Ερευνητικών Αποτελεσμάτων»

Το Κέντρο Αρχιμήδης διοργάνωσε με επιτυχία το πρώτο διήμερο εκπαιδευτικό εργαστήριο με τίτλο «Από το Εργαστήριο στην Αγορά: Προστασία και Αξιοποίηση Ερευνητικών Αποτελεσμάτων» στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ», που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 22 και την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 στη Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, από τους Δρ. Αντώνη Λιβιεράτο, Επ. Καθηγητή στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, και Ακαδημαϊκό Σύμβουλο του Κέντρου Αρχιμήδης, και Δρ. Γιάννη Δημητρακόπουλο, Υπεύθυνο του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας στο Κέντρο Αρχιμήδης.

Στόχος του εκπαιδευτικού εργαστηρίου ήταν η ενημέρωση των ερευνητών του ΕΚΠΑ σε θέματα προστασίας και αξιοποίησης αποτελεσμάτων εφαρμοσμένης έρευνας μέσα από τη διαδικασία της μεταφοράς τεχνολογίας. Η μεταφορά τεχνολογίας είναι αποτέλεσμα τριών παράλληλων διαδικασιών, που αφορούν την ερευνητική διαδικασία (Έρευνα και Ανάπτυξη), την προστασία των δικαιωμάτων διανοητικής ιδιοκτησίας (Προστασία), και την ανάπτυξη σχεδίου αξιοποίησης των αποτελεσμάτων του έργου (Αξιοποίηση), και για κάθε επιμέρους διαδικασία παρουσιάστηκαν και αναπτύχθηκαν τα επιμέρους βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ο ερευνητής, τις διαφορετικές επιλογές σε κάθε βήμα, και τις σχετικές αποφάσεις που πρέπει να λάβει ο ερευνητής.

Στο εργαστήριο συμμετείχαν περισσότερα από 40 μέλη της ακαδημαϊκής/ερευνητικής κοινότητας του ΕΚΠΑ, καθώς και των ΙΙΒΕΑΑ, Πανεπιστημίου Πειραιώς, και Χαροκοπείου Πανεπιστημίου, συνεργαζόμενων φορέων στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» του ΕΠΑνΕΚ και μέλη του Δικτύου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης.

“Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» που χρηματοδοτείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα, και Καινοτομία 2014-2020» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης.”