Η Έδρα UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία του Ε.Κ.Π.Α. στην Παγκόσμια Διάσκεψη για τους Ωκεανούς (Our Ocean Conference)

H Έδρα UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε στην Παγκόσμια Διάσκεψη για τους Ωκεανούς που φιλοξενήθηκε στην Αθήνα, στο Κέντρο Πολιτισμού – Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, από τις 15 έως τις 17 Απριλίου 2024.

Η Παγκόσμια Διάσκεψη για τους Ωκεανούς διοργανώνεται ετησίως από το 2014, με πρωτοβουλία του Ειδικού Απεσταλμένου για το Κλίμα της Προεδρίας των ΗΠΑ, Γερουσιαστή κ. John Kerry, με στόχο την υιοθέτηση δεσμεύσεων για ζητήματα που έχουν να κάνουν με την θαλάσσια διακυβέρνηση, με έμφαση στην περιβαλλοντική προστασία των ωκεανών και θαλασσών και την ορθή χρήση των θαλασσίων πόρων.

Η Κάτοχος της Έδρας UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία, Καθηγήτρια κ. Εμμανουέλα Δούση, συμμετείχε σε δύο πάνελ: Πρώτον, κατά τη διάρκεια του Youth Leadership Summit,  στο πάνελ “Multidisciplinary Knowledge for Ocean Sustainability: The Role of Universities”. Δεύτερον, στο πάνελ “Bridging the Gap: Strengthening Cooperation for Climate Resilience in the Mediterranean”.

Επιπλέον, η Έδρα ήταν ο κύριος οργανωτής, με συνδιοργανωτές το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. και το ΕΛΙΑΜΕΠ, του πάνελ “Navigating Waves: Essential Skills for Youth to Thrive in the Blue Economy”, στο οποίο συμμετείχαν ο Κύριος Ερευνητής της Έδρας, Δρ Γιώργος Δικαίος και η Συνεργάτιδα της Έδρας, κ. Ράνια Παπαδοπούλου.

Παράλληλα, ο κ. Γιώργος Δικαίος επελέγη ως Young Ocean Leader και συμμετείχε στις εργασίες του Youth Leadership Summit.

Τις εργασίες του 9ου Οur Ocean Conference παρακολούθησαν πάνω από 3500 άτομα, μεταξύ των οποίων και συνεργάτιδες/ες της Έδρας και φοιτήτριες/ές που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση υπό την αιγίδα της Έδρας.

Η Έδρα UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία έχει διττό στόχο. Πρώτον, την έρευνα και την εκπαίδευση σε θέματα κλιματικής πολιτικής και διπλωματίας. Δεύτερον, τη γεφύρωση της απόστασης μεταξύ της επιστημόνων και των διαμορφωτών πολιτικής (policymakers). Σε αυτό το πλαίσιο, και με την ειδίκευση που έχουν τα μέλη της Έδρας σε ζητήματα προστασίας του θαλασσίου περιβάλλοντος και γαλάζιας ανάπτυξης, συμμετείχαν στην Παγκόσμια Διάσκεψη για τους Ωκεανούς, προσφέροντας τις επιστημονικές τους γνώσεις.