Στο University of Athens MBA Business Series που πραγματοποιήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου 2022, o Επίκουρος καθηγητής και διδάσκοντας στο πρόγραμμα Νικόλαος Δασκαλάκης εξήγησε με σαφήνεια και περιεκτικότητα γιατί «Κρυπτοοικονομία δεν είναι μόνο το Bitcoin». Σε μια εκδήλωση με συντονιστή τον Αναπληρωτή Διευθυντή του προγράμματος Δημήτρη Μπάλιο, παρουσία πολλών συναδέλφων καθηγητών μεταξύ των οποίων οι Δημήτριος Βασιλείου, Νικόλαος Ηρειώτης, Ανδρέας Παπανδρέου, Ιωάννης Υφαντόπουλος και δεκάδων συμμετεχόντων, ο Νικόλαος Δασκαλάκης  μεταξύ άλλων σημείωσε ότι κρυπτοοικονομία…

– Είναι περίπου 18.000 κρυπτοστοιχεία που ήδη κυκλοφορούν και ανταλλάσσονται σε περίπου 500 ανταλλακτήρια.

– Είναι ένα νέο πεδίο με περίπου $2 τρισ. κεφαλαιοποίηση.

– Είναι μια αγορά με τεράστια μεταβλητότητα των τιμών των κρυπτοστοιχείων, αλλά και με κρυπτονομίσματα σταθερής ισοτιμίας (stablecoins).

– Τέλος, είναι μια νέα, πρωτοποριακή και ρηξικέλευθη προσέγγιση για την δημιουργία ενός αποκεντρωμένου χρηματοοικονομικού συστήματος, όπου οι χρηματοοικονομικές λειτουργίες θα βασίζονται περισσότερο στον υπολογιστή και λιγότερο στον άνθρωπο.

Screenshot 2022 02 16 193909

Η συγκεκριμένη εκδήλωση ήταν η 1η από τις δύο εκδηλώσεις σχετικά με την ψηφιακή οικονομία. Στις 9 Μαρτίου 2022, ο Δρ. Δημήτριος Κουτσουπάκης, διδάσκοντας στο University of Athens MBA, θα εστιάσει στην ανταλλαγή ψηφιακών περιουσιακών στοιχείων και μάλιστα χωρίς ενδιάμεσο φορέα όπως είναι μία τράπεζα. Σύντομα θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες.