Πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Ενεργειακή – κλιματική κρίση και πληθωρισμός: η επόμενη μέρα» από το University of Athens MBA

Πραγματοποιήθηκε χθες παρουσία πολλών μελών του University of Athens MBA NETwork και όχι μόνο, διαδικτυακή εκδήλωση στο πλαίσιο του Business Series με επίκεντρο το επίκαιρο θέμα «Ενεργειακή – κλιματική κρίση και πληθωρισμός: η επόμενη μέρα».

Ομιλητές ήταν οι:
Νικόλαος Βέττας, Καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Γενικός Διευθυντής ΙΟΒΕ
Ανδρέας Παπανδρέου, Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλος της Ακαδημαϊκής Επιτροπής του University of Athens MBA
Αναστάσιος Παππάς, Δόκτωρ, Επικεφαλής του Τμήματος Μελετών του Εθνικού Δημοσιονομικού Συμβουλίου και διδάσκων στο University of Athens MBA

Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Διευθυντής του University of Athens MBA
Δημήτρης Μπάλιος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο ΕΚΠΑ.

Οι ομιλητές με ιδιαίτερα εύστοχο και αποτελεσματικό τρόπο προσέγγισαν το θέμα από πολλές οπτικές γωνίες. Ενδεικτικά αναφέρουμε τα ακόλουθα:

Ο κύριος Βέττας αναφέρθηκε στους παράγοντες που συμβάλλουν στην ένταση της ενεργειακής κρίσης στην ελληνική οικονομία, στην ενεργειακή εξάρτηση και στο μερίδιο εισαγωγών από τη Ρωσία και στα κανάλια μετάδοσης των υψηλών ενεργειακών τιμών στην οικονομία.

Ο κύριος Παπανδρέου εστίασε στην κλιματική αλλαγή και στις οικονομικές επιπτώσεις, στη σχέση ενεργειακής κρίσης με ενεργειακή μετάβαση και στην ενεργειακή κρίση και την κλιματική πολιτική.

Ο κύριος Παππάς αναφέρθηκε στους λόγους για τους οποίους οι αναπτυγμένες οικονομίες διένυσαν μακρά περίοδο χαμηλού πληθωρισμού, στους αποσταθεροποιητικούς μηχανισμούς του αντιπληθωρισμού και στις πληθωριστικές πιέσεις μετά τον έλεγχο της πανδημίας (logistics bottlenecks).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκάλεσε η εκτός ατζέντας τοποθέτηση του Ακαδημαϊκού Συντονιστή του University of Athens MBA Καθηγητή Ιωάννη Υφαντόπουλου σχετικά με την σύνδεση της πολύ μεγάλης αύξησης των ποσοστών κατάθλιψης στον πληθυσμό, με την καταναλωτική συμπεριφορά και τον πληθωρισμό.

Βίντεο εκδήλωσης: https://youtu.be/3SyffQKEQ_E

Βλ. επίσης: https://mba.econ.uoa.gr/λίστα-νέα-εκδηλώσεις/ενεργειακή-κλιματική-κρίση-και-πληθ/