Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μ-Α Δημόπουλος στην Γνώμη της Πάτρας: “Όπλο το εμβόλιο, εργαλείο τα χάπια”

Μιλώντας αποκλειστικά στη Γνώμη της Πάτρας, ο Καθηγητής Αιματολογίας – Ογκολογίας, Πρύτανης του ΕΚΠΑ και Δ/ντής της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ανέφερε ότι “όπλο μας είναι το εμβόλιο, επικουρικό εργαλείο τα αντιιικά”.

Σχετικά με το νέο αντιιικό φάρμακο της Merck, ο Καθηγητής Δημόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

«Όσον αφορά το αντιιικό της Merck πρόκειται για το πρώτο αντιιικό φάρμακο, το οποίο έχει ειδικά σχεδιαστεί για την αντιμετώπιση του ιού και φαίνεται να έχει ένα πολύ καλό προφίλ ασφάλειας και αποτελεσματικότητας. Το φάρμακο λειτουργεί σε ασθενείς με ήπια νόσο, αμέσως μετά την διάγνωσή της και πριν ο ιός προχωρήσει στην φάση της υπέρμετρης φλεγμονής ενώ μειώνει κατά 50% νοσηλείες και θανάτους».

Ενώ σχετικά με το εμβόλιο, τόνισε τα εξής:

Το εμβόλιο προφανώς είναι η αναντικατάστατη λύση. Είναι γνωστό ότι παρέχει ανοσία της τάξεως του 90% και ως εκ τούτου προλαμβάνει την νόσηση. Άρα είναι μη συγκρίσιμα μεγέθη που κινούνται σε τελείως ξεχωριστούς άξονες.

Τέλος, σχετικά με τους ογκολογικούς ασθενείς σε χημειοθεραπεία ανέφερε τα εξής:

«Όντως στους ανοσοκατεσταλμένους ογκολογικούς ασθενείς υπάρχει εύλογα μειωμένη παραγωγή αντισωμάτων. Δεν ξέρουμε κατά πόσον και ποιοι εξ αυτών ανταποκρίνονται. Εξαρτάται από το ανοσοποιητικό του καθενός ο βαθμός ανταπόκρισης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να εμβολιάζονται. Με το εμβόλιο παρέχεται η δυνατότητα δημιουργίας αντισωμάτων. Αν κάποιοι δεν αναπτύξουν αντισώματα και δεν ανταποκριθούν ούτε με κυτταρική ανοσία τότε θα πρέπει να λαμβάνουν μέτρα εξαιρετικής προφύλαξης γιατί ανήκουν έτσι και αλλιώς σε μια ιδιαίτερα ευπαθή κατηγορία».