Ενημέρωση σχετικά με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας των μελών ΔΕΠ, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ των Α.Ε.Ι., που έχει διανυθεί πριν τον διορισμό τους δυνάμει της παρ. 1 του άρθρου 288 του ν. 4957/2022 (Α΄ 141)

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις αλλαγές που επήλθαν με τις διατάξεις του ν. 4957/2022 σε θέματα αποδοχών των μελών Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, οι οποίες αφορούν στην αναγνώριση της προϋπηρεσίας των μελών Δ.Ε.Π. που έχει διανυθεί πριν τον διορισμό τους.

Οι μισθολογικές αποδοχές των μελών Δ.Ε.Π. των Α.Ε.Ι. καθορίζονται από τις διατάξεις των άρθρων 128 έως 131 του ν. 4472/2017 περί ειδικών μισθολογίων και μέχρι προσφάτως ίσχυε ότι για τη μισθολογική κατάταξη των μελών Δ.Ε.Π. λαμβάνεται υπόψη μόνο η προϋπηρεσία που έχει διανυθεί δυνάμει συμβάσεων εργασίας, εξαιρώντας την προϋπηρεσία που έχει διανυθεί δυνάμει συμβάσεων έργου. Η εν λόγω ρύθμιση προσφάτως άλλαξε, παρέχοντας τη δυνατότητα μισθολογικής αναγνώρισης της προϋπηρεσίας που έχει διανυθεί σε Α.Ε.Ι. ή ερευνητικούς οργανισμούς, ανεξαρτήτως της συμβατικής σχέσης που έχει διανυθεί.

Ειδικότερα, με το άρθρο 288 του ν. 4957/2022, τροποποιήθηκε η παρ. 4 του άρθρο 129 του ν. 4475/2017 και ορίστηκε ότι: «4. Ως υπηρεσία για τη μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη υπολογίζεται η αναφερόμενη στις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 11 του ν. 4354/2015 (Α’ 176). Ειδικώς για τα μέλη Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.), Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.) και των Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Σ.Ε.Ι.), αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία το διδακτικό ή ερευνητικό έργο που έχει προσφερθεί σε δημόσια ή ιδιωτικά πανεπιστήμια του εξωτερικού, εφόσον οι τίτλοι σπουδών που αυτά παρέχουν αναγνωρίζονται, από το αρμόδιο για τον σκοπό αυτόν όργανο, ως ακαδημαϊκά ισότιμοι με αυτούς των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της ημεδαπής, καθώς και το ερευνητικό έργο που έχει προσφερθεί σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ή ερευνητικούς και τεχνολογικούς φορείς του άρθρου 13Α του ν. 4310/2014 (Α’ 258), ανεξαρτήτως της συμβατικής τους σχέσης με αυτά. Η αναγνώριση των ανωτέρω υπηρεσιών πραγματοποιείται με απόφαση του αρμόδιου οργάνου και τα οικονομικά αποτελέσματα ισχύουν από την ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης και όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών.».

Από την ως άνω διάταξη προκύπτει ότι για πρώτη φορά μετά το 2017, όπου ετέθη σε ισχύ ο ν. 4472/2017, παρέχεται η δυνατότητα αναγνώρισης της προϋπηρεσίας που έχει διανυθεί σε Α.Ε.Ι. ή σε ερευνητικούς οργανισμούς της ημεδαπής, πριν την ημερομηνία διορισμού του μέλους Δ.Ε.Π., ανεξαρτήτως της συμβατικής σχέσης με την οποία παρασχέθηκε η εν λόγω προϋπηρεσία. Στην εν λόγω περίπτωση συμπεριλαμβάνονται και οι συμβάσεις έργου, όπου μέχρι προσφάτως αποκλειόταν η δυνατότητα αναγνώρισή τους.

Επιπλέον των μελών Δ.Ε.Π., διευκρινίζεται ότι η ως άνω δυνατότητα παρέχεται και για την προϋπηρεσία των μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) των Α.Ε.Ι. που έχει διανυθεί πριν την ημερομηνία διορισμού τους.  Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας των μελών ΔΕΠ, ΕΕΠ, και ΕΔΙΠ από το αρμόδιο όργανο, απαιτείται η υποβολή αίτησης από τον ενδιαφερόμενο στο Κεντρικό Πρωτόκολλο του Ιδρύματος (protokollo@uoa.gr), κοινοποιούμενη στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση rector@uoa.gr, η οποία συνοδεύεται από βεβαιώσεις/πιστοποιητικά των φορέων που απασχολήθηκε ο ενδιαφερόμενος και προκύπτει η συμβατική σχέση εργασίας και η διάρκειά της, η ιδιότητα με την οποία απασχολήθηκε, απασχόληση κατά το σύνηθες δημοσιοϋπαλλικό ωράριο, παροχή εργασίας στο χώρο του φορέα/υπηρεσίας και με την άμεση εποπτεία τους και η ληφθείσα αμοιβή.

Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 478 παρ. 2 του ν. 4957/2022: «2.Τα αποτελέσματα της μισθολογικής αναγνώρισης προϋπηρεσίας που έχει διανυθεί δυνάμει συμβάσεων έργου για την άσκηση διδακτικού ή ερευνητικού έργου για όσα φυσικά πρόσωπα έχουν διανύσει σε θέση μέλους Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.), Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) έως την έναρξη ισχύος του παρόντος, επέρχονται αποκλειστικά από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης αναγνώρισης της προϋπηρεσίας και της προσκόμισης των απαιτούμενων ανά περίπτωση δικαιολογητικών. Δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση η χορήγηση αναδρομικών αποδοχών».

Για την παροχή τυχόν διευκρινίσεων επί της παρούσας ενημέρωσης παρακαλούμε όπως απευθύνετε τα ερωτήματά σας στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις: rector@uoa.gr ή mdimop@med.uoa.gr

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ