Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο εφαρμογής του νόμου 4957/2022 προβλέπεται η ίδρυση σε κάθε Α.Ε.Ι., (Άρθρα 131-137), Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΑ.Κ.Ε.Κ.) ως αυτοτελής ερευνητική μονάδα, μετά από σχετική απόφαση της Συγκλήτου του. Αποστολή του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. είναι η ανάπτυξη βασικής, εφαρμοσμένης και διεπιστημονικού χαρακτήρα έρευνας, στο πλαίσιο της Εθνικής Στρατηγικής Έρευνας, Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Καινοτομίας και της Εθνικής Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης, σε όλους τους ερευνητικούς τομείς που δραστηριοποιείται το Α.Ε.Ι. Στον ίδιο νόμο, άρθρο 462, σε μεταβατική διάταξη, προβλέπεται η μετατροπή των υφιστάμενων Πανεπιστημιακών Ερευνητικών Κέντρων (Π.Ε.Κ.) των Α.Ε.Ι. σε ΠΑ.Κ.Ε.Κ. Η μετατροπή του υφιστάμενου Π.Ε.Κ. σε ΠΑ.Κ.Ε.Κ., σύμφωνα με τον νόμο 4957/2022, πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί εντός τριμήνου από την ψήφισή του (επισυνάπτονται τα σχετικά άρθρα).

Στο ΕΚΠΑ, ιδρύθηκε Π.Ε.Κ., με τα πρώτα Ινστιτούτα του, με τον νόμο 4589/2019 Ταυτόχρονα, στο ΕΚΠΑ έχουν δημιουργηθεί, με απόφαση Συγκλήτου, Κέντρα Αριστείας, τα οποία αποτελούν διεπιστημονικές δομές σε ερευνητικούς τομείς αιχμής με επιστημονικό, κοινωνικό και οικονομικό αντίκτυπο.

Με βάση τα ανωτέρω, κρίθηκε σκόπιμο το Πανεπιστήμιό μας να προετοιμαστεί άμεσα για την οργάνωση και λειτουργία του ΠΑ.Κ.Ε.Κ του ΕΚΠΑ και το ενδεχόμενο μετασχηματισμού των Κέντρων Αριστείας σε Ερευνητικά Ινστιτούτα του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. Σημειωτέον, ότι ο νόμος προβλέπει ίδρυση νέων Ερευνητικών Ινστιτούτων (Ε.Ι.), μετονομασία, κατάργηση ή συγχώνευση υπαρχόντων Ε.Ι. με απόφαση Συγκλήτου μετά από εισήγηση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. .

Στις 14 Οκτωβρίου 2022 οργανώσαμε στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών Ενημερωτική Συνάντηση με θέμα το ΠΑ.Κ.Ε.Κ. στην οποία μετείχαν πολλοί Συνάδελφοι. Μετά από ενδελεχή συζήτηση και προκειμένου να επιτευχθεί η μετατροπή του υφιστάμενου Π.Ε.Κ. σε ΠΑ.Κ.Ε.Κ., η οποία πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί εντός τριμήνου από την ψήφισή του, προκρίθηκε οι Πρυτανικές Αρχές να προτείνουν την ενεργοποίηση πέντε (5) Ερευνητικών Ινστιτούτων του Π.Ε.Κ., δημοσιευμένα σε ΦΕΚ, που θα αποτελέσουν το Πανεπιστημιακό Κέντρο έρευνας και Καινοτομίας (ΠΑ.Κ.Ε.Κ.) του ΕΚΠΑ με προσωρινή Διοίκηση, η οποία θα αποτελείται από τον Πρύτανη και τους Κοσμήτορες των πέντε μεγαλύτερων Σχολών ως Διευθυντές των Ε.Ι. και ειδικότερα: τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών Καθηγητή Γιάννη Εμμανουήλ, τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή Εμμανουήλ Πικουλή, τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών Νικόλαο Ηρειώτη, τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής Καθηγητή Λινό-Αλέξανδρο Σισιλιάνο και τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη.

Στη Συνεδρίαση της Συγκλήτου της 18ης Οκτωβρίου 2022, εγκρίθηκε ομόφωνα η παραπάνω πρόταση (επισυνάπτεται η απόφαση Συγκλήτου).

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ