Επίσκεψη αντιπροσωπείας του Πανεπιστημίου Clermont Auvergne της Γαλλίας στο ΕΚΠΑ

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Καθηγητής κ. Αθανάσιος-Μελέτιος Δημόπουλος υποδέχθηκε την Παρασκευή 28/4/2023 αντιπροσωπεία του Πανεπιστημίου Clermont Auvergne της Γαλλίας στο πλαίσιο διερεύνησης μιας στρατηγικής συνεργασίας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων. Ειδικότερα, από πλευράς του Πανεπιστημίου Clermont Auvergne της Γαλλίας, επισκέφθηκαν το ΕΚΠΑ η Καθηγήτρια Νομικής κ. Marie-Elisabeth Baudoin, Αντιπρύτανης Διεθνούς και Ευρωπαϊκής Στρατηγικής του Πανεπιστημίου Clermont Auvergne, ο Καθηγητής κ. Pierre Mathieu, Διευθυντής του Ινστιτούτου των Ανθρωπιστικών Επιστημών, Γλωσσών και Κοινωνικών Επιστημών υπό την αιγίδα του οποίου βρίσκονται όλες οι Σχολές και τα Τμήματα Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, η Καθηγήτρια κ. Christine Bertrand, Διευθύντρια του Ινστιτούτου Νομικής, Οικονομίας και Μάνατζμεντ, η Καθηγήτρια κ. Geraldine Rix Lievre, Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη του ΠΜΣ ‘The digital revolution through the lens of Social and Human Sciences’ και η Ομότιμη Καθηγήτρια κ. Georgiana Wierre-Gore, μιας από τις ιδρύτριες του EMJMD ‘Choreomundus-International Master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage’. Στη συνάντηση συμμετείχαν επίσης ο Καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Καρτερολιώτης Κοσμήτορας της ΣΕΦΑΑ ΕΚΠΑ, ο Καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Χριστοδούλου, Αναπληρωτής Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής, η Καθηγήτρια κ. Μαρία Κουτσούμπα και ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Ιωάννης Γκιόσος της ΣΕΦΑΑ ΕΚΠΑ, ενώ η αντιπροσωπεία είχε συνάντηση και με τον Καθηγητή κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη, Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής.