Επίσκεψη του Πρέσβη της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Ελλάδα, κ. Xiao Junzheng στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ (23/3/2022)

Ο Πρέσβης της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Ελλάδα, κ. Xiao Junzheng, συνοδευόμενος από τον Μορφωτικό Ακόλουθο κ. Lei Tian και την Αναπληρώτρια Επικεφαλής του Τμήματος Πολιτικής και ΜΜΕ της Πρεσβείας, επισκέφθηκε, την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022, την Πρυτανεία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Την Πρέσβη υποδέχτηκαν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο  Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητής Δ. Καραδήμας, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Α. Χαλδαιάκης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητής Ε. Πικουλής, η καθηγήτρια και υπεύθυνη του ξενόγλωσσου προγράμματος προπτυχιακών σπουδών ”BA Program in the Archaeology, History and Literature of Ancient Greece” κ. Ε. Καραμαλέγκου, καθώς και στελέχη του ΕΚΠΑ.

1648044463502

Ο Πρύτανης ενημέρωσε τον Πρέσβη ότι το ΕΚΠΑ διαχρονικά έχει στενή συνεργασία με Πανεπιστήμια της Κίνας σε πολλά επίπεδα. Ο Πρύτανης αναφέρθηκε στη συνέχεια τόσο στα αγγλόφωνα προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά προγράμματα τα οποία προσφέρει το ΕΚΠΑ. Επίσης, ο Πρύτανης ενημέρωσε τον Πρέσβη για το διαρκώς αυξανόμενο ενδιαφέρον Ελλήνων αλλά και αλλοδαπών φοιτητών για την εκμάθηση της Κινεζικής γλώσσας στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών με αποτέλεσμα, την τελευταία οκταετία, να έχουν εγγραφεί περισσότερα από 600 άτομα σε διάφορα επίπεδα εκμάθησης της Κινεζικής γλώσσας. Ο  Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητής Δ. Καραδήμας, αναφέρθηκε στην πρωτοβουλία Ελλάδας και Κίνας για τη δημιουργία του Κέντρου Αρχαίου Ελληνικού και Κινεζικού Πολιτισμού, όπου κεντρικό ρόλο είχε το ΕΚΠΑ. Το νέο Κέντρο έχει ως σκοπό τη μελέτη και έρευνα του αρχαίου ελληνικού και αρχαίου κινεζικού πολιτισμού και την προαγωγή δράσεων επιστημονικού, εκπαιδευτικού ή ερευνητικού ενδιαφέροντος σε τοπικό, εθνικό, ευρωπαϊκό ή διεθνές επίπεδο μέσω της ανάπτυξης συνεργασιών. Το Κέντρο δημιούργησαν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Επίσης, ο κ. Καραδήμας παρουσίασε συνοπτικά τις δραστηριότητες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS, όπου συμμετέχει ενεργά το ΕΚΠΑ. Ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Α. Χαλδαιάκης,  ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητής Ε. Πικουλής, και η καθηγήτρια κ. Ε. Καραμαλέγκου παρουσίασαν αναλυτικότερα δράσεις των Σχολών του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο συνεργασίας με Κινεζικά Πανεπιστήμια καθώς και γενικότερα πρωτοβουλίες σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος. Ειδική αναφορά έγινε στα ξενόγλωσσα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών ”BA Program in the Archaeology, History and Literature of Ancient Greece” και ”Medical Degree”, καθώς και στα ξενόγλωσσα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών.

1648044463453

Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος είναι σε ισχύ αυτήν την περίοδο διμερείς συμφωνίες συνεργασίας με 17 Κινεζικά Πανεπιστήμια. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι την τελευταία οκταετία μέσω του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ 629 σπουδαστές παρακολουθούν μαθήματα Κινεζικής Γλώσσας, 445  Κινέζοι έχουν διδαχθεί Ελληνικά στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, ενώ 66 Κινέζοι έχουν παρακολουθήσει θερινά μαθήματα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού μέσω του ειδικού προγράμματος του ΕΚΠΑ (Θ.Υ.Ε.Σ.Π.Α.).

1648044463418

Ο Πρέσβης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την επίσκεψή του στο αρχαιότερο Πανεπιστήμιο της Ελλάδας και σε ένα από τα πλέον αναγνωρισμένα στην Κίνα. Εξέφρασε τη βούληση της Κινεζικής Κυβέρνησης για περαιτέρω εμβάθυνση των διμερών σχέσεων των δύο χωρών στον τομέα της έρευνας και της εκπαίδευσης, καθώς και τη στήριξή του σε όλες τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες που ήδη έχουν δρομολογηθεί.