Η Πρέσβης της Πορτογαλίας κ. Helena Palva, συνοδευόμενη από τον Σύμβουλο της Πρεσβείας κ. Joao-Ricardo Mendes, επισκέφθηκε την Τρίτη, 15/3/2022, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η κ. Πρέσβης είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο και τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητή Δ. Καραδήμα. Στη συνάντηση συμμετείχαν, επίσης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγητής Δ. Δρόσος, η πρώην Πρόεδρος του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια Ε. Πανδή-Παυλάκη, η καθηγήτρια και μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων του ΕΚΠΑ Ε. Αποστόλου, καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες του ΕΚΠΑ.Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Ε.Κ.Π.Α., ενώ ο Αντιπρύτανης παρουσίασε το πλαίσιο των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος, ειδικότερα και με Πανεπιστήμια της Πορτογαλίας, τα ξενόγλωσσα προγράμματα σπουδών του ΕΚΠΑ και τις δραστηριότητες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS, όπου συμμετέχει ενεργά το ΕΚΠΑ.

image 2022 03 16 15.16.56

Η Πρέσβης της Πορτογαλίας κ. Helena Palva αναφέρθηκε στους δεσμούς που ενώνουν διαχρονικά τις 2 χώρες, καθώς και στις ενέργειες της Πορτογαλίας για περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων με την Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα για την ενίσχυση της συνεργασίας και με Πανεπιστήμια σε κοινούς τομείς ενδιαφέροντος των δύο πλευρών. Επίσης, παρουσίασε τις πρωτοβουλίες της Πρεσβείας για την ενίσχυση της διδασκαλίας της Πορτογαλικής Γλώσσας.

Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος είναι σε ισχύ αυτήν την περίοδο 18 διμερείς συμφωνίες συνεργασίας με 11 Πορτογαλικά Πανεπιστήμια. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι την τελευταία πενταετία μέσω του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ 136 σπουδαστές παρακολουθούν μαθήματα Πορτογαλικής Γλώσσας, 29  Πορτογάλοι έχουν διδαχθεί Ελληνικά στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, ενώ 18 Πορτογάλοι έχουν παρακολουθήσει θερινά μαθήματα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού μέσω του ειδικού προγράμματος του ΕΚΠΑ (Θ.Υ.Ε.Σ.Π.Α.).