«Φωνούλες στο διαδίκτυο, μαζί με τη φωνή των μεγάλων – μέρος 2ο»

Στις 08.12.2022 πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή εκδήλωση «Φωνούλες στο διαδίκτυο ΙΙ μαζί με τις φωνές των μεγάλων», στην οποία συμμετείχαν παιδιά και γονείς από εκπαιδευτικά και εμψυχωτικά τμήματα και οικισμούς/καταυλισμούς από όλη την Ελλάδα στο πλαίσιο του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες ΡΟΜΑ για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους», καθώς και προσκεκλημένοι/ες ομιλητές/τριες που έχουν διακριθεί στον επαγγελματικό στίβο ή/και έχουν πραγματοποιήσει ανώτατες σπουδές.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η διάχυση των εμπειριών και των σκέψεων των παιδιών, των γονέων και των προσκεκλημένων για τις εκπαιδευτικές προσδοκίες, τις αναμνήσεις των παιδικών χρόνων σχετικά με την εκπαίδευση και τα όνειρα για το μέλλον.

Στο α΄ μέρος έγινε συζήτηση με παιδιά και γονείς μέσα από τη βιωματική άσκηση «Τα όνειρα τους για μένα» για τις προσδοκίες που οι γονείς των μεγαλύτερων είχαν για εκείνους/ες, όταν ήταν παιδιά, και τις προσδοκίες που έχουν ως γονείς από τα παιδιά τους και το μοίρασμα των εμπειριών τους με τους/τις συμμετέχοντες/ουσες στην εκδήλωση.

Στη διαδικασία αυτή συμμετείχαν παιδιά και γονείς από τα σχολεία και τους οικισμούς/καταυλισμούς που αναφέρονται παρακάτω. Τη διαδικασία συντόνιζαν οι συνεργάτες/ιδες του Προγράμματος:

• 13ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου (συντονίστρια: Αγαθή Λιούμη /Κοινωνικός Λειτουργός)
  • 11ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας (συντονιστές: Λαμπρογιώργος Χρήστος, Κοινωνικός Λειτουργός, Παπαδήμας Χριστόδουλος, Εμψυχωτής, Ζάρρα Παναγιώτα, Δασκάλα, Λαζάρου Αλεξάνδρα, Νηπιαγωγός)
  • 6ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας (συντονίστριες: Δάφνη Γαλογαύρου & Αγγελική Τσαλαμπούνη)
  • 23ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών (συντονίστριες: Κωνσταντία Μαργέλου & Πηνελόπη Προμπονά – εκπαιδευτικοί)
  • Συνοικία Παπακαυκά – Αμαλιάδα Ηλείας (συντονιστής: Ανδρέας Πουρουμαλής /Διαμεσολαβητής)
  • Συνοικία Λάγγουρα – Πάτρα Αχαΐας (συντονιστής: Παναγιώτης Μαγκαφάς/ Κοινωνικός Λειτουργός
  • Οικισμός Γκιόλα – Πτολεμαΐδα (συντονιστές: Ελένη Νταλαμπύρα & Παναγιώτης Δημόπουλος)

Την εκδήλωση παρακολούθησαν παιδιά και γονείς από το Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης (Λάρισα), το Δημοτικό Σχολείο Παλαγίας Αλεξανδρούπολης και τον οικισμό του Αγίου Νεκταρίου (Θεσσαλονίκη).

Στο β΄ μέρος πήραν τον λόγο οι προσκεκλημένοι/ες ομιλητές/τριες και μοιράστηκαν την πορεία της ζωής τους και τα όνειρά τους για το μέλλον με τους/τις συμμετέχοντες/ουσες στην εκδήλωση, πραγματοποιώντας τη βιωματική άσκηση «Παρελθόν-παρόν-μέλλον». Μίλησαν οι Γιάννης Γεωργίου, Μανώλης Ράντης και Κώστας Παϊτέρης, προσκεκλημένοι από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Διονύσης Θεοδωρόπουλος, προσκεκλημένος από το Πανεπιστήμιο Πατρών, και Θωμαή Μπουκλά, Ειρήνη Ράπου και Παναγιώτης Δημόπουλος, προσκεκλημένοι/ες από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, κ. Αλέξανδρος Κόπτσης, η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Αικατερίνη Ρηνάκη, ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ανδρέας Νιγιάννης, εκπρόσωποι από τη Γενική Γραμματεία Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας και από συνεργαζόμενους φορείς, διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικοί από τις συνεργαζόμενες σχολικές μονάδες από όλη την Ελλάδα και οι επιστημονικά υπεύθυνοι των έργων, κ.κ. Χρήστος Παρθένης (ΕΚΠΑ), Χρήστος Γκόβαρης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), Γιώργος Νικολάου (Πανεπιστήμιο Πατρών) και Κωνσταντίνος Χατζηδήμου (ΑΠΘ).

Την εκδήλωση συντόνιζαν οι συνεργάτες/ιδες της Πράξης: κ. Ξένια Λάμπρου (ΕΚΠΑ) και κ. Δημήτρης Σκαρπέντζος (Πανεπιστήμιο Πατρών). Επίσης διευκολυντικά λειτούργησε η κ. Φωτεινή Καλογερογιάννη (ΑΠΘ).

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και με ανανέωση του διαδικτυακού ραντεβού για τις «Φωνούλες στο διαδίκτυο ΙΙΙ».

Για την πραγματοποίηση της δράσης συνεργάστηκαν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

unis