2η Διεθνική Συνάντηση Του Προγράμματος Erasmus+ «Water Skyball In Europe 2» στην Βουδαπέστη της Ουγγαρίας

Το Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας/Αναπτυξιακών & Κινητικών Διαταραχών, της Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με Επιστημονική Υπεύθυνη την Καθηγήτρια Δήμητρα Κουτσούκη συμμετείχε ως εταίρος στη 2η Διεθνική Συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 “Water Skyball in Europe 2”,  που πραγματοποιήθηκε στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας.

photo.IMG 11

Το “Water Skyball in Europe 2” είναι ένα Erasmus+ πρόγραμμα το οποίο στοχεύει:

1. στην προώθηση του νέου αθλήματος “Water Skyball”, που δημιουργήθηκε το 2013 στην Ουγγαρία  και
  2. στη διοργάνωση αθλητικών εκδηλώσεων με σκοπό την παρακίνηση ατόμων όλων των ηλικιών να συμμετέχουν σε παιχνίδια “Water Skyball”  και να  αθληθούν.
photo.IMG 2

Στο πλαίσιο της 2ης Διεθνικής Συνάντησης του “Water Skyball in Europe 2” ο συντονιστής του προγράμματος, Hungarian Water Skyball Federation, διοργάνωσε δύο αθλητικές εκδηλώσεις. Η 1η αθλητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 20 Ιανουαρίου 2023, στο Αθλητικό Συγκρότημα Tüskecsarnok, και σε αυτή συμμετείχαν μαθητές ηλικίας 15-17 ετών από σχολεία της Βουδαπέστης. Η 2η  αθλητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 2023 στο Aqua World, ένα από τα μεγαλύτερα θεματικά υδάτινα πάρκα εσωτερικού χώρου στην Ευρώπη, στην οποία συμμετείχαν γονείς, κηδεμόνες και παιδιά κάθε ηλικίας με σκοπό τη γνωριμία τους με το νέο άθλημα αλλά και την παρακίνηση και  συμμετοχή τους σε φυσικές δραστηριότητες.

photo 3

Τέλος, οι εταίροι στις 22 Ιανουαρίου 2023 προγραμμάτισαν τα επόμενα βήματα του προγράμματος, καθώς και την επόμενη Διεθνική Συνάντηση, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Innsbruck της Αυστρίας το Μάρτιο του 2023.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για το “Water Skyball” στη σελίδα
https://www.waterskyball.com/en/main-page/ , καθώς και να ακολουθήσετε τη σελίδα του “Water Skyball in Europe 2” στο Facebook https://www.facebook.com/wsbineurope

Το “Water Skyball in Europe 2” υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση του Προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.