4η Διεθνική Συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2  “Water Skyball in Europe 2” στην Κατερίνη Πιερίας

Το Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας/Αναπτυξιακών & Κινητικών Διαταραχών, της Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με Επιστημονική Υπεύθυνη την Καθηγήτρια Δήμητρα Κουτσούκη συμμετείχε ως εταίρος στην 4η Διεθνική Συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 “Water Skyball in Europe 2”, που πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη, Πιερίας στις 10-11 Ιουνίου 2023.

IMG all1

Με τη σύμπραξη Ελλάδας, Ουγγαρίας, Γερμανίας και Αυστρίας το “Water Skyball in Europe 2” είναι ένα Erasmus+ πρόγραμμα, το οποίο στοχεύει:

1. στην προώθηση του νέου αθλήματος “Water Skyball”, που δημιουργήθηκε το 2013 στην Ουγγαρία  και
  2. στη διοργάνωση αθλητικών εκδηλώσεων με σκοπό την παρακίνηση ατόμων όλων των ηλικιών να συμμετέχουν σε παιχνίδια “Water Skyball”  και να  αθληθούν.

Υπό την εποπτεία της Καθηγήτριας Δ. Κουτσούκη, τα μέλη ΕΔΙΠ και επιστημονικοί συνεργάτες του Εργαστηρίου στο πλαίσιο της 4ης Διεθνικής Συνάντησης του “Water Skyball in Europe 2” διοργάνωσαν μια αθλητική εκδήλωση στις 11 Ιουνίου 2023, στις εγκαταστάσεις του Αθλητικού Συλλόγου “Αστερίας” όπου άτομα κάθε ηλικίας γνώρισαν και συμμετείχαν σε παιχνίδια του νέου αθλήματος ‘Water Skyball”.

Οι εταίροι του “Water Skyball in Europe 2” προγραμμάτισαν τα επόμενα βήματα του προγράμματος. Η εταιρική σύμπραξη: 1. Hungarian Water Skyball Federation  2. Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας/Αναπτυξιακών & Κινητικών Διαταραχών, ΣΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ, Ελλάδα 3. Base- und Softballvereinigung Wassenberg 01 e.V., Γερμανία και 4.  Club Life Long Learning, Αυστρία.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για το “Water Skyball” στη σελίδα https://www.waterskyball.com/en/main-page/ , καθώς και να ακολουθήσετε τη σελίδα του “Water Skyball in Europe 2” στο Facebook https://www.facebook.com/wsbineurope.

Το “Water Skyball in Europe 2” υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση του Προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.