Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών – ΕΚΠΑ (Α΄ Ψυχιατρική Κλινική, Αιγινήτειο Νοσοκομείο // Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας, Νευροεπιστημών και Ιατρικής Ακριβείας «Κώστας Στεφανής» – Ε.Π.Ι.Ψ.Υ.) διοργανώνει την Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 και ώρα 18:00 webinar με θέμα: “Επικούρειος Ανθρωπισμός και Βιοϊατρική Ηθική”.

Το webinar υλοποιείται στο πλαίσιο σειράς διαδικτυακών παρεμβάσεων της Δράσης 7 «Εντοπισμός και Στάθμιση των πιθανών επιπτώσεων της εκάστοτε ασθένειας στο ηθικό κρίνειν και τη λήψη αποφάσεων από μέρους των ασθενών, των οικείων και των φροντιστών» του ευρύτερου Προγράμματος «Προαγωγή Ψυχικής Υγείας σε Ευπαθείς Πληθυσμούς», που χρηματοδοτείται και υποστηρίζεται από την Περιφέρεια Αττικής.

Συντονιστής θα είναι ο Γεώργιος Κωστελέτος (Διδάκτωρ Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ, Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ, Εργαστήριο Ψυχοφυσιολογίας ΕΚΠΑ), ενώ κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Χρήστος Γιαπιτζάκης (Αναπληρωτής Καθηγητής Γενετικής, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, Μέλος της Επιτροπής Βιοηθικής της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής του Εργαστήριου Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ).

Η παρακολούθηση είναι ελεύθερη και θα μεταδοθεί στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=j6FIxNWZGa8

Δεν απαιτείται προεγγραφή.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συνολικό Πρόγραμμα και δεδομένου ότι θα υλοποιηθεί σειρά διαδικτυακών δράσεων που ενδέχεται να ενδιαφέρουν τα μέλη του φορέα, συλλόγου ή/και των υπηρεσιών σας, παρακαλούμε να ενημερώνεστε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://atticaspirit.gr/

Για την οργανωτική επιτροπή:
Χαράλαμπος Παπαγεωργίου, Ομότιμος Καθηγητής Ψυχιατρικής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Ε.Π.Ι.Ψ.Υ.,  Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος «Προαγωγή Ψυχικής Υγείας σε Ευπαθείς Πληθυσμούς»
Ευάγγελος Πρωτοπαπαδάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Εφαρμοσμένης Ηθικής ΕΚΠΑ, Μέλος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής, Δ/ντης του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ, Επιστημονικός Υπεύθυνος της Δράσης 7.

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε λεπτομέρειες σχετικά με τη θεματολογία και τους ομιλητές, καθώς και οδηγίες σύνδεσης:

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις