Υλοποίηση της διαδικτυακής εκδήλωσης (webinar): «Προοπτικές απασχόλησης στη Διοίκηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης»

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε την Τρίτη 02 Νοεμβρίου 2021 (18:30-19:30) από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση (webinar) με θέμα:

«Προοπτικές απασχόλησης στη Διοίκηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης»

Στα πλαίσια της εκδήλωσης, οι φοιτητές ενημερώθηκαν για τις προοπτικές καριέρας σε διοικητικούς φορείς και μηχανισμούς της Ε.Ε και, παράλληλα, δόθηκε και η οπτική για ευκαιρίες απασχόλησης στον τομέα της έρευνας. Συγκεκριμένα, οι συμμετέχοντες πληροφορήθηκαν μέσα από αναφορές-παραδείγματα για το είδος, την έκταση και τον τρόπο αναζήτησης και εντοπισμού των ευκαιριών και προοπτικών απασχόλησης σε θεσμικά όργανα, οργανισμούς και ερευνητικούς φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τέλος, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα σε σχέση με τις προοπτικές απασχόλησης στους διοικητικούς μηχανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα οποία και απαντήθηκαν.

Εισηγητές ήταν ο κ. Γιώργος Οικονόμου, επιστημονικός συνεργάτης του Γραφείου Αντιπρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων του ΕΚΠΑ και διδάσκων στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με γνωστικό αντικείμενο που αφορά στην Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση και Διοίκηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα, και η κα. Μαριάννα Κοντολάτου, Administrative and Communication Assistant στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα CIVIS a Civic European University Alliance και υποψήφια Διδάκτωρ στον τομέα της Πολιτικής Επικοινωνίας στο Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.

Βλ. επίσης: https://www.career.uoa.gr/el/seminariawebinarse_learning/prooptikes_apascholisis_sti_dioikisi_tis_eyropaikis_enosis/