Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Πράσινη Εβδομάδα και το Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων, το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής, σε συνεργασία με το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), διοργάνωσε ανοιχτή διαδικτυακή διάλεξη την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος Γαλάζια Ανάπτυξη και Αειφορία, με θέμα “Πράσινες και Γαλάζιες Θέσεις Εργασίας”.

Τη διάλεξη χαιρέτησε ο Πρόεδρος του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, Καθηγητής Θεόδωρος Συριόπουλος, ενώ η κ. Τζίνα Αποστολάκη, Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Διαχείρισης Δράσεων του Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής έκανε μια σύντομη εισαγωγή στο θέμα.

Η δυναμική συμμετοχή ιδιαίτερα μεγάλου αριθμού φοιτητών, επισκεπτών (ιδίως καθηγητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και διδασκόντων του Τμήματος, ανέδειξε την επίκαιρη σημασία των νέων δεξιοτήτων και των θέσεων εργασίας που προσφέρονται βάσει “πράσινων” και “γαλάζιων” κριτηρίων.

Ο διδάσκων του μαθήματος Γαλάζια Ανάπτυξη και Αειφορία και ομιλητής, Δρ. Γιώργος Δικαίος, μίλησε για τους ακόλουθους θεματικούς άξονες:

1. Την ανάγκη για πράσινη μετάβαση και τις ευκαιρίες που αυτή προσφέρει σε θέσεις εργασίας.
  2. Την επιρροή της πράσινης και της ψηφιακής μετάβασης στα γαλάζια επαγγέλματα, δηλαδή τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τον θαλάσσιο χώρο (ναυτιλία, αλιεία, λιμενική δραστηριότητα, τουρισμός, παράκτιος τουρισμός και παράκτια ανάπτυξη, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κ.α.).
  3. Την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία, που προέκυψε από την ανάγκη (α) καταπολέμησης της κλιματικής αλλαγής μέσω της μείωσης των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου από όλες τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες και (β) για ένα πιο βιώσιμο μέλλον για όλους.
  4. Την έννοια της βιώσιμης ανάπτυξης.
  5. Την πρόσφατη Ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για μια νέα στρατηγική υπό τον τίτλο “Βιώσιμη Γαλάζια Οικονομία”, η οποία ενσωματώνει σε όλες τις δράσεις της κλιματικούς κανόνες.
  6. Τα χρηματοδοτικά εργαλεία που προσφέρει η Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) για τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας.
  7. Τα διαδικτυακά εργαλεία της ΕΕ για την αναζήτηση σειράς ευκαιριών και εύρεσης εργασίας σε γαλάζια επαγγέλματα, καθώς και για την ανάπτυξη (νέων) γαλάζιων δεξιοτήτων.
  8. Τις θέσεις της ελληνικής πολιτείας για τα γαλάζια επαγγέλματα.

Με την ολοκλήρωση της διάλεξης του κ. Γ. Δικαίου ακολούθησε δημιουργική συζήτηση με ερωτήματα των  συμμετεχόντων και απαντήσεις του Ομιλητή, όπου δόθηκαν σημαντικές πληροφορίες για την αναζήτηση των γαλάζιων επαγγελμάτων. Στα βασικά συμπεράσματα της διάλεξης αναδείχθηκε ότι τα μελλοντικά γαλάζια επαγγέλματα θα αποτελέσουν έναν από τους βασικούς μοχλούς ανάπτυξης του θαλάσσιου χώρου και επίτευξης των στόχων της πράσινης και ψηφιακής μετάβασης.

Παράλληλα, σημειώθηκε ότι οι απόφοιτοι του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ, λόγω του ιδιαίτερα διαφοροποιημένου διεπιστημονικού προγράμματος σπουδών, έχουν αποκτήσει γνώσεις και δεξιότητες που θα τους δώσουν σημαντικό προβάδισμα και θα είναι επιλέξιμοι για θέσεις εργασίας σε όλο το εύρος των επαγγελμάτων που έχουν να κάνουν με τον θαλάσσιο και παράκτιο χώρο.

Η διάλεξη ολοκληρώθηκε με παρουσίαση του προπτυχιακού και του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών που προσφέρει το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας από τον Πρόεδρο του Τμήματος, Καθηγητή Θ. Συριόπουλο και τις δυναμικές ευκαιρίες που παρέχει στην αγορά εργασίας.