Διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Soft Skills – Why are they Important?” [25/04/2024]

Το Executive MBA του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) στο πλαίσιο των δράσεων Business Events διοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο (webinar) με θέμα «Soft Skills – Why are they Important? (Ήπιες Δεξιότητες – Γιατί είναι σημαντικές;)». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 και ώρα 18:00.

Οι ήπιες ή μαλακές ή οριζόντιες δεξιότητες (soft skills) αναφέρονται στις προσωπικές ικανότητες και τα χαρακτηριστικά που αφορούν την κοινωνική αλληλεπίδραση, την επικοινωνία, τη διαχείριση του χρόνου, την επίλυση προβλημάτων και άλλες παρόμοιες δεξιότητες. Οι δεξιότητες αυτές είναι συχνά άυλες και είναι δύσκολο να μετρηθούν, αλλά είναι ζωτικής σημασίας για την επιτυχία τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό περιβάλλον. Από την άλλη πλευρά, οι σκληρές ή κάθετες δεξιότητες (hard skills) αφορούν συνήθως τις συγκεκριμένες τεχνικές ή εξειδικευμένες δεξιότητες που απαιτούνται για μια συγκεκριμένη εργασία.

Στο Webinar αυτό θα συζητηθεί η σημασία των soft skills σήμερα, και το πώς τις αναζητάμε στην αγορά εργασίας και πώς εντοπίζουμε όσους τις έχουν, κυρίως όταν πρόκειται για στελέχη και για ταλέντα. Στην συνέχεια θα αναφερθούμε στο πώς εκπαιδεύουμε τους εργαζόμενους σε αυτές, αλλά και στο πώς μετράμε την επιτυχία της εκπαίδευσης αυτής και τις επιπτώσεις της.

Στο webinar συμμετέχουν:

• Αλεξάνδρα – Παρασκευή Χυτήρη, Επίκουρος ΚαθηγήτριαΔιοίκησης Ανθρώπινων Πόρων του Πανεπιστημίου Πειραιώς
  • Ιωάννα Τζουγκανοπούλου, Head of Learning & Development, Human Resources, PeopleCert
  • Τόνια Παρίση, Director, People Services, KPMG Hellas
  • Νικόλαος Ηρειώτης, Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Ε.Κ.Π.Α.
  • Δημήτριος Βασιλείου, Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Ε.Κ.Π.Α., Διευθυντής του Π.Μ.Σ. Executive MBA του Ε.Κ.Π.Α.

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex.

Για να ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ κάνετε κλικ εδώ.

Εφόσον εγγραφείτε, την Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 θα σας σταλεί ο σύνδεσμος για τη συμμετοχή σας στην εκδήλωση του Executive MBA του Ε.Κ.Π.Α.

Μέχρι την ημερομηνία πραγματοποίησης της εκδήλωσης σας προσκαλούμε να πλοηγηθείτε στην ιστοσελίδα του προγράμματος https://emba.ba.uoa.gr/

Θα χαρούμε να συναντηθούμε διαδικτυακά την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 το απόγευμα!

Ακολουθούν οι ανακοινώσεις μας στα Social Media. Σας ενθαρρύνουμε να κάνετε like.

LinkedIn: Πατήστε εδώ

Facebook:  Πατήστε εδώ