Τελετή υποδοχής των νέων φοιτητών και φοιτητριών των αγγλόφωνων προπτυχιακών προγραμμάτων του ΕΚΠΑ “BA Program in the Archeology, History, and Literature of Ancient Greece” και “Medical Degree”

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022 η τελετή υποδοχής των νέων φοιτητών και φοιτητριών των δύο αγγλόφωνων προπτυχιακών προγραμμάτων του ΕΚΠΑ υπό την παρουσία της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Νίκης Κεραμέως και του Υφυπουργού Εξωτερικών κ. Ανδρέα Κατσανιώτη.

Πρόκειται για φοιτητές του αγγλόφωνου Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών σε Αρχαιολογία, Ιστορία, Αρχαία Ελληνική Γραμματεία («BA Program in the Archaeology, History, and Literature of Ancient Greece») – του πρώτου αγγλόφωνου προπτυχιακού προγράμματος που υλοποιήθηκε σε ελληνικό Πανεπιστήμιο -, το οποίο λειτουργεί φέτος για τρίτη χρονιά με συνολικά 64 προπτυχιακούς φοιτητές και φοιτητές του αγγλόφωνου Προγράμματος Ιατρικής («Medical Degree»), που θα λειτουργήσει φέτος για πρώτη φορά, με τη συμμετοχή 40 φοιτητών. Οι φοιτητές των αγγλόφωνων αυτών προγράμματων προέρχονται από διάφορες χώρες του κόσμου όπως Αγγλία, Γερμανία, Ιορδανία, Κύπρος, Λίβανος, Μαλδίβες, Φινλανδία, Αίγυπτος, Αλβανία, Αυστραλία, Γαλλία, Γεωργία, Ελ Σαλβαδόρ, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, ΗΠΑ, Ινδία, Ιταλία, Καζακστάν, Καναδάς, Κίνα, Νορβηγία, Νότιος Αφρική, Ολλανδία, Ουκρανία, Πολωνία, Σρι Λάνκα.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε και διαδικτυακά:

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης, χαιρετισμούς απηύθυναν η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Νίκη Κεραμέως, ο Υφυπουργός Εξωτερικών κ. Ανδρέας Κατσανιώτης και ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής κ. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος.

Κατά την διάρκεια της τοποθέτησής της στην τελετή υποδοχής των φοιτητών, η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως υπογράμμισε ως απόλυτη προτεραιότητα την εξωστρέφεια των ελληνικών Πανεπιστημίων καθώς και την σημασία των διεθνών ακαδημαϊκών συμπράξεων. Για την επίτευξη αυτού του σκοπού, το Υπουργείο Παιδείας έχει αναπτύξει μια στρατηγική με τρεις άξονες:

1. Παροχή εκτεταμένων χρηματοδοτικών εργαλείων για τη στήριξη των πανεπιστημίων σε αυτή την προσπάθεια, με:
    • 20 εκατ. ευρώ για δράσεις διεθνοποίησης για τα Ελληνικά ΑΕΙ
    • 60 εκατ. ευρώ για το πρόγραμμα επισκεπτών καθηγητών
  2. Θέσπιση ενός νέου νομοθετικού πλαισίου το οποίο παρέχει:
    • περαιτέρω ελευθερία στα ελληνικά πανεπιστήμια να καθιερώσουν ένα ευρύτερο φάσμα συνεργασιών (π.χ. κοινά/διπλά πτυχία, κοινά ερευνητικά κέντρα, θερινά και χειμερινά προγράμματα σπουδών, αγγλόφωνα προγράμματα) και
    • αυτόματη ακαδημαϊκή αναγνώριση τίτλων σπουδών από το εξωτερικό, καταργώντας τις ατομικές αιτήσεις στον ΔΟΑΤΑΠ για κατόχους τίτλων από αναγνωρισμένα ιδρύματα.
  3. Έναρξη στρατηγικών εταιρικών σχέσεων με κομβικούς παίκτες, όπως η Ευρώπη, οι Ηνωμένες Πολιτείες, το Ηνωμένο Βασίλειο, μεταξύ άλλων.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος υποδέχτηκε με χαρά τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που παρευρίσκοντο στην εκδήλωση και προέρχονται από διάφορες χώρες του κόσμου αναφέροντας μεταξύ άλλων και τα εξής:

It is a great pleasure for me to welcome today students from twenty-eight countries who have joined our two English-taught undergraduate programs, the “BA Program in the Archaeology, History, and Literature of Ancient Greece” and our new “Medical Degree in English” program. We are pleased to have with us students from countries around the world such as Albania, Australia, Canada, China, Cyprus, Egypt, El Salvador, Finland, Germany, Georgia, the United Kingdom, France, Italy, India, Iran, Jordan, Lebanon, the Maldives, the Netherlands, Norway, the Philippines, Poland, Portugal, South Africa, Sri Lanka, Ukraine, the United Arab Emirates, and the United States of America. Each of you will be one of approximately seventy thousand undergraduate and postgraduate students of our University.  More than two thousand members of teaching staff are willing to assist you during your studies.

[…]

Your joining our University comes with a lot of expectations on your part, your parents and friends, some of which we have the honor to have with us today. All of us want to see you succeed in your studies. I encourage you to enrich yours and other students’ experience. Be on the lookout for new knowledge and everything that a foreign, historic University and a cultural city have to offer.  The first months may be demanding; you will find yourselves in a foreign country, study there, and start getting accustomed to a new culture. But by actively participating in our academic community, you will meet new people, learn things, and gain personal experiences you will keep for the rest of your lives. But it is not only you that will benefit from all the above; every time you return home for the holidays, you will bring a whole new set of experiences and perspectives to your family and friends. I also encourage you all, at the end of every semester, to give us your opinion as to what inspired you, what worked well, and what could have been better.

I hope and trust that this will be an enriching experience both for you and for those you will get to know during your stay. Thank you everyone  for selecting our University for your studies and welcome to our country!

Στη συνέχεια η Ομότιμη Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Ελένη Καραμαλέγκου παρουσίασε το πρόγραμμα “BA Program in the Archeology, History, and Literature of Ancient Greece”, ενώ ο Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Πέτρος Σφηκάκης το πρόγραμμα “Medical Degree”.

Ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα από τους φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνο Βουρλή στο πιάνο και Ελένη Κατσούλη στο τραγούδι.

Στο τέλος προσφέρθηκαν αναμνηστικά δώρα στους φοιτητές.