Διεθνές εργαστήριο (workshop) ηθικής της επιστήμης και της τεχνολογίας στο ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 27 και την Παρασκευή 28 Απριλίου, στο πλαίσιο του διεθνούς προγράμματος της ΕΕ ETHICS4CHALLENGES (E4C): Innovative Ethics Education for Major Technological and Scientific Challenges” (Erasmus+), διοργανώνεται στο ΕΚΠΑ ένα διεθνές εργαστήριο (workshop) με θέμα την ηθική της επιστήμης και της τεχνολογίας. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο την προώθηση της εκπαίδευσης στους τομείς της ηθικής της επιστήμης και της τεχνολογίας για την αντιμετώπιση των σύγχρονων παγκόσμιων τεχνοεπιστημονικών (περιβαλλοντικών, βιοτεχνολογικών, ψηφιακών) προκλήσεων. Το πρόγραμμα αποτελεί προϊόν συνεργασίας τεσσάρων διεθνών εταίρων, και συγκεκριμένα του Middle East Technical University (METU), του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), του European University Viadrina (EUV), και του European Inter-University Association of Society, Science and Technology (ESST). O επιστημονικός υπεύθυνος του ΕΚΠΑ είναι ο Τέλης Τύμπας, καθηγητής στο ΙΦΕ και διευθυντής του αγγλόφωνου μεταπτυχιακού ‘Science, Technology, Society – Science and Technology Studies (STS)’. Στη διοργάνωση συμμετέχει και το Εργαστήριο  ‘Φιλοσοφίας, Ηθικής, Πολιτικής και Επικοινωνίας για την Επιστήμη και την Τεχνολογία’ του ΙΦΕ/ΕΚΠΑ, το οποίο διευθύνει ο καθηγητής Στάθης Ψύλλος.

Μπορείτε να βρείτε το πρόγραμμα του εργαστηρίου, το οποίο θα διεξαχθεί με υβριδικό τρόπο, στον παρακάτω σύνδεσμο: https://sts.phs.uoa.gr/news_and_events/view_event/best_practices_and_obstacles_in_ethics_education_for_technological_and_scientific_challenges_work/

από έως
Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Παρουσιάσεις