Ημερίδα: «Διαμορφώνοντας το Νέο Επιχειρηματικό Τοπίο: Τάσεις και Προκλήσεις»

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα του μεταπτυχιακού προγράμματος «Διοίκηση Επιχειρήσεων – University of Athens MBA» για το 2024 με τίτλο «Διαμορφώνοντας το Νέο Επιχειρηματικό Τοπίο: Τάσεις και Προκλήσεις». Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 2 Απριλίου, στο Κεντρικό Κτίριο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σημαντικές προσωπικότητες από τον ακαδημαϊκό και επιχειρηματικό κόσμο μας τίμησαν με την παρουσία τους. Πλήθος φοιτητών και στελεχών επιχειρήσεων παρακολούθησαν την ημερίδα ενισχύοντας την εξωστρέφεια του μεταπτυχιακού μας προγράμματος και τη διασύνδεσή του με την αγορά εργασίας.

Το καλωσόρισμα των συμμετεχόντων στην ημερίδα πραγματοποίησε ο Διευθυντής του University of Athens MBA Αναπληρωτής Καθηγητής Δημήτριος Μπάλιος.

Χαιρετισμό στους παρευρισκόμενους απηύθυνε ο Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Καθηγητής Στυλιανός Κώτσιος.

Η ανάπτυξη δεξιοτήτων αποτελεί σημαντικό στοιχείο της εκπαιδευτικής εμπειρίας που λαμβάνουν οι φοιτητές μας. Σε συνεργασία με τα προγράμματα Executive Education του ΕΚΠΑ πραγματοποιήθηκαν τρία (3) workshops με σχετική θεματολογία:

Πιο συγκεκριμένα:

• Workshop με τίτλο «Από τον Πόλεμο στη Διαπραγμάτευση» με τον Σεραφείμ Βολιώτη
  • Workshop με τίτλο «Καινοτομία και Δημιουργική Σκέψη στις Σύγχρονες Επιχειρήσεις» με τον Ιωάννη Θάνο
  • Workshop με τίτλο «Σχεδιασμός Σταδιοδρομίας και Επαγγελματική Εξέλιξη» με την Ευαγγελία Σιάχου

Ακολούθησαν συζητήσεις για επίκαιρα θέματα που απασχολούν τις σύγχρονες επιχειρήσεις.

Θερμές ευχαριστίες στους:

• Ανδρέας Καρταπάνης, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος «Υγεία»
  • Γεώργιος Βασιλόπουλος, Εντεταλμένος Σύμβουλος Πανελλήνιας Ένωσης Φαρμακοβιομηχανίας (Π.Ε.Φ.)
  • Βασίλης Κουτσιούρης, Διευθυντής Γραμματείας Στρατηγικού Σχεδιασμού Υπουργείου Υγείας

Συντονιστής της συζήτησης με τίτλο «Επιχειρηματικότητα και Καινοτόμες Μεταρρυθμίσεις στην Υγεία» ήταν ο Ιωάννης Υφαντόπουλος, Ακαδημαϊκός υπεύθυνος University of Athens MBA με ειδίκευση στη Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας.

Θερμές ευχαριστίες στις/στους:

• Ρηνέτα Μήτση, Corporate Affairs & Communication Director του Ομίλου Goody’s – Everest
  • Αργύρης Οικονόμου, Γενικός Διευθυντής Νομικών Υποθέσεων και Εταιρικής Διακυβέρνησης της Δ.Ε.Η.
  • Παναγιώτα Λαμπροπούλου, Executive Director του United Nations Global Compact Network Greece
  • Νατάσσα Στάμου, Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς (Ε.Κ.) και Πρόεδρος του Συνεγγυητικού Κεφαλαίου Εξασφάλισης Επενδυτικών Υπηρεσιών

Συντονιστής της συζήτησης με τίτλο «Ο ρόλος του ESG στις Σύγχρονες Επιχειρήσεις: Μόδα ή Αναγκαιότητα;» ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου, μέλος της Επιτροπής του University of Athens MBA και ακαδημαϊκός υπεύθυνος προγραμμάτων Executive Education με θέμα το ESG.

• Robert Constantin Gauci, CEO, Εθνική Ασφαλιστική
  • Παναγιώτης Δημητρίου, CEO, Generali Ηellas

Συντονίστρια της συζήτησης με τίτλο «Σχεδιάζοντας το Μέλλον: Ευκαιρίες Σταδιοδρομίας στην Ασφαλιστική Αγορά» ήταν η Eλίνα Παπασπυροπούλου, Γενική Διευθύντρια, Ένωση Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος (EAEE).

Θερμές ευχαριστίες στις/στους:

• Σπυρίδων Αρσένης, Επικεφαλής Ανάπτυξης Καινοτόμου Επιχειρηματικότητας της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, Business Seeds Τομέας Επιχειρησιακής Στρατηγικής της Τράπεζας & του Ομίλου
  • Βασίλειος Σιέμος, Υπεύθυνος Επιχειρηματικού Επιταχυντή Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης Ε.Κ.Π.Α.
  • Στέφανος Τσιμικάλης, Partner, Tsimikalis Kalonarou Law Firm

Συντονίστρια της συζήτησης με τίτλο «Από την Ιδέα στην Αγορά: Δημιουργώντας Επιτυχημένες Start Ups» ήταν η Σόνια Μουσαβερέ, Πρόεδρος Επιτροπής Start Ups του Ελληνογερμανικού Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου, Head of Communications, Bayer Hellas.

• Γεράσιμος Σιάσος, Πρύτανης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Μάγκυ Αθανασιάδη, Διευθύντρια Βιομηχανίας, Ανάπτυξης, Τεχνολογίας & Καινοτομίας του Σ.Ε.Β.
  • Θεόδωρος Φέσσας, Πρόεδρος Quest Συμμετοχών και Πρώην Πρόεδρος Σ.Ε.Β.

Συντονίστρια της συζήτησης με τίτλο «Ενδυναμώνοντας το Αύριο: Η Αλληλεπίδραση Επιχειρηματικότητας, Κοινωνίας και Τεχνολογίας» ήταν η Νίκη Λυμπεράκη, Δημοσιογράφος Mega TV.

Το University of Athens MBA συνεχίζει ενεργά τις δράσεις του υποστηρίζοντας τους φοιτητές και τους αποφοίτους του με απώτερο σκοπό την ανάπτυξη δεξιοτήτων και την καλλιέργεια ικανοτήτων ώστε είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τις σύγχρονες προκλήσεις υιοθετώντας τις νέες τάσεις της αγοράς.

Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα της ημερίδας «Διαμορφώνοντας το Νέο Επιχειρηματικό Τοπίο: Τάσεις και Προκλήσεις».