Το γνωστικό αντικείμενο της Γηροδοντιατρικής της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), από το 2012 μέχρι σήμερα, οργανώνει δράσεις προαγωγής της στοματικής υγείας των ηλικιωμένων συμπολιτών μας σε διάφορες δομές της Περιφέρειας Αττικής, στα πλαίσια της κλινικής άσκησης των φοιτητών αλλά και της διεξαγωγής ερευνητικών δράσεων.

Υπό τον συντονισμό της Καθηγήτριας Γηροδοντιατρικής κ. Αναστασίας Ε. Κοσιώνη προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες και εκπαιδευτικό προσωπικό της Οδοντιατρικής Σχολής διεξάγουν δωρεάν στοματικές εξετάσεις σε συμπολίτες μας άνω των 65 ετών, τους ενημερώνουν για την κατάσταση της στοματικής τους υγείας, τους εκπαιδεύουν στην καθημερινή υγιεινή του στόματος και των οδοντοπροσθετικών τους αποκαταστάσεων και τους μοιράζουν φυλλάδια με εξειδικευμένες οδηγίες στοματικής φροντίδας καθώς και προϊόντα στοματικής υγιεινής.

Σχετικές δράσεις έχουν διεξαχθεί σε Κέντρα Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων (ΚΑΠΗ), σε Κέντρα Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (ΚΗΦΗ) και στο «Πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι» σε πολλές περιοχές της Αττικής, όπως σε Ζωγράφο, Μαρούσι, Αγίους Αναργύρους, Καματερό, Βύρωνα, Ίλιο, Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Καλλιθέα, Άγιο Δημήτριο και Βριλήσσια.

Επιπλέον, σε στενή συνεργασία με το Τμήμα Προληπτικής Ιατρικής του Δήμου Αθηναίων και τους οδοντιάτρους του, φοιτητές της Οδοντιατρικής Σχολής επισκέπτονται τα δημοτικά ιατρεία όπου εξετάζουν ευάλωτους συμπολίτες μας και χορηγούν οδηγίες στοματικής φροντίδας.

Ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει να γίνει στις στοματικές εξετάσεις που διεξάγονται σε Μονάδες Φροντίδας Ηλικιωμένων (ΜΦΗ) της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, της Ιεράς Μητροπόλεως Ν. Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου & Χαλκηδόνος και της Ελεήμονος Εταιρείας Αθηνών (Γηροκομείο Αθηνών) όπου φιλοξενούνται ευάλωτοι και λειτουργικά εξαρτημένοι υπερήλικες, με πολλά ιατροκοινωνικά προβλήματα, με επιβαρυμένη και παραμελημένη στοματική υγεία και ελάχιστη έως καθόλου πρόσβαση στην οδοντιατρική φροντίδα. Μάλιστα, για το προσωπικό των ΜΦΗ έχει αναπτυχθεί ειδικό πρόγραμμα εκπαίδευσης φροντιστών στην προαγωγή της στοματικής υγείας των φιλοξενούμενων το οποίο μετά την πιλοτική του εφαρμογή έδειξε πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα και στόχος είναι να επεκταθεί σε όσο το δυνατόν περισσότερες Μονάδες.

Στο ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 εξετάστηκαν από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, και υποψήφιους διδάκτορες άτομα μεγαλύτερης ηλικίας στο ΚΑΠΗ Αγίου Δημητρίου, στα Δημοτικά Ιατρεία του Δήμου Αθηναίων (1o Πολυδύναμο Κέντρο στη Σόλωνος, 3o  Δημοτικό Ιατρείο στα Πετράλωνα και 6o Πολυδύναμο Κέντρο στην Κυψέλη) και σε Μονάδες Φροντίδας Ηλικιωμένων της Ιεράς Μητροπόλεως Ν. Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος.

Η κοινωνική αυτή προσφορά της Γηροδοντιατρικής ΕΚΠΑ αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι διεξάγεται σε εποχές βαθιάς οικονομικής και πρόσφατα και υγειονομικής κρίσης οι οποίες έχουν αποκλείσει μεγάλο μέρος του ηλικιωμένου και ευάλωτου πληθυσμού από την πρόσβαση στην οδοντιατρική φροντίδα.

Αναστασία Κοσιώνη, Καθηγήτρια Γηροδοντιατρικής Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ