Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της 5ης διεθνούς επιστημονικής συνάντησης του Necropoleis Research Network (NRN) που διοργανώθηκε από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Ολλανδικό Ινστιτούτο (NIA) και το Γερμανικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο (DAI), 12-13 Οκτωβρίου στο αμφιθέατρο Ι. Δρακόπουλος του ΕΚΠΑ. Κεντρικό θέμα συζήτησης ήταν η μελέτη των καύσεων καθώς επίσης και η παρουσίαση νέων ευρημάτων και καινοτόμων ερευνητικών μεθόδων στην ταφική αρχαιολογία με έμφαση στη βιοαρχαιολογία.

image 50

Την έναρξη της συνάντησης χαιρέτησαν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθ. Μ.-Α. Δημόπουλος, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Καθ. Α. Χαλδαιάκης, ο Διευθυντής του Τομέα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης Καθ. Ι. Παπαδάτος και η Διευθύντρια του Ολλανδικού Ινστιτούτου Καθ. A. Brysbaert. Συμμετείχαν 30 ομιλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό (Αγγλία, Γερμανία, Ιαπωνία, Ισραήλ, Ολλανδία, Τουρκία) που ασχολούνται με τη μελέτη της αρχαιολογίας του θανάτου στην ανατολική Μεσόγειο από την πρώιμη εποχή του σιδήρου έως την ύστερη αρχαιότητα.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ στον χαιρετισμό του ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

The National and Kapodistrian University of Athens in its long – nearly a hundred and eighty five years – history has always had a leading role in the establishment, management and support of international collaborations, research networks and multilingual educational programmes (such as CIVIS and ERASMUS+).

Thus, it is not surprising that our University has been the first in Greece to launch an English undergraduate programme exclusively for international students in the Archaeology, History and Literature of ancient Greece while similar programs in other scientific disciplines are already on the way, such as the new BA in Medicine which is now in full swing.

[…]

We believe that universities are about knowledge, innovation, as well as the pursuit of excellence.

At the same time, we remain committed to work towards the advancement of critical human capacities and contribute to sustainable development and social cohesion.

From my part I would like to congratulate my colleagues from the Faculty of History and Archaeology, Assistant Professor Nikolas Dimakis and Associate Professor Eurydice Kefalidou, for their initiative to host the NRN2022 here in Athens and our University, as well as the meeting’s organizing committee, chairs, speakers, and poster presenters, and all the people involved in the process, and to wish you all a fruitful and rewarding conference.

02

Κατά την πρώτη ημέρα (12/10) παρουσιάστηκαν ανακοινώσεις σχετικά με τη μελέτη των καύσεων πρωτο-ιστορικών και ιστορικών χρόνων από την ανατολική Μεσόγειο ενώ τη δεύτερη (13/10) οι ανακοινώσεις εστίασαν στην παρουσίαση νέων ευρημάτων και καινοτόμων ερευνητικών μεθόδων με έμφαση στη βιοαρχαιολογία. Στις 14/10 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των ομιλητών του συνεδρίου στον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού και στο Α’ Νεκροταφείο Αθηνών.

032

Τη συνάντηση παρακολούθησαν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές και μέλη ελληνικών και ξένων ερευνητικών φορέων, στέφοντας τις εργασίες της υπό πλήρη επιτυχία.