6o Διεθνές Συνέδριο για την Ισπανία και τη Λατινική Αμερική [16-18/10/2024-

Το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με έξι πανεπιστημιακά ιδρύματα του εξωτερικού:

• Το Ερευνητικό Κέντρο Λατινοαμερικανικών Σπουδών για την Ανάπτυξη και την Ένταξη (CEINLADI) της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Μπουένος Άιρες (Αργεντινή),
  • Το Κέντρο Νεοελληνικών, Βυζαντινών και Κυπριακών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Γρανάδας (Ισπανία),
  • Την Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου της Γιέιδα (Ισπανία),
  • Το Τμήμα Λατινοαμερικανικών και Ιβηρικών Πολιτισμών του The Graduate Center του City University of New York (ΗΠΑ),
  • Το Τμήμα Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Doshisha (Ιαπωνία) και
  • Το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου της Κωνσταντινούπολης (Τουρκία)

διοργανώνει το 6ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ, με θέμα: «Ιστορικές, κοινωνικές, πολιτικές, οικονομικές και πολιτιστικές θεωρήσεις του Ιβηροαμερικανικού κόσμου την εποχή της παγκοσμιοποίησης», από 16 μέχρι 18 Οκτωβρίου 2024. Η έναρξη του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 18.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30), αμέσως μετά την Tελετή αναγόρευσης του Διευθυντή του Κέντρου Βυζαντινών, Νεοελληνικών και Κυπριακών Σπουδών και καθηγητή στο Πανεπιστήμιο της Γρανάδας, κυρίου Μόσχου Μορφακίδη-Φυλακτού σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Θα ακολουθήσει μουσικό πρόγραμμα με τίτλο Στάχτες στον άνεμο, όπου θα παρουσιαστούν ποιήματα του Καταλανού ποιητή Jaume Pont, μεταφρασμένα στα ελληνικά από το Εργαστήριο Έρευνας και Εφαρμογών Ισπανικών και Λατινοαμερικανικών Σπουδών του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, σε μουσική του διεθνούς φήμης συνθέτη Γιώργου Βούκανου. Ερμηνεύει η σοπράνο Άντα Αθανασοπούλου και τη συνοδεύει στο πιάνο ο Σταύρος Πετσαλάκης. Οι εργασίες του 6ου Διεθνούς Συνεδρίου για την Ισπανία και την Λατινική Αμερική θα συνεχιστούν στην Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου) 17 και 18 Οκτωβρίου 2024 σύμφωνα με το πρόγραμμα. Θα υπάρχει ταυτόχρονη αναμετάδοση της πλειονότητας των συνεδριών μέσω του YouTube και του Open Dilos. Το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας πραγματοποιεί ανά διετία διεθνή συνέδρια με στόχο την προώθηση των Ιβηροαμερικανικών σπουδών. Στο 6ο Διεθνές Συνέδριο για την Ισπανία και την Λατινική Αμερική θα συμμετάσχουν αναγνωρισμένοι ακαδημαϊκοί, επιστήμονες και λογοτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Κεντρικές ομιλίες θα εκφωνήσουν:

• -ο Καθηγητής Fernando Degiovanni, από το The Graduate Center-The City University of New York (Η.Π.Α) και πρώην Πρόεδρος του Διεθνούς Ινστιτούτου Ιβηροαμερικανικής Λογοτεχνίας (Instituto Internacional de la Literatura Iberoamericana), του σημαντικότερου ακαδημαϊκού διεθνούς οργανισμού που εστιάζει στη μελέτη της λογοτεχνίας της Λατινικής Αμερικής, και
  • -ο Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γιέιδα, Jaume Pont, Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και διακεκριμένος ποιητής.

Αφιερωμένη στην ποίηση θα είναι και η εκδήλωση με τίτλο Συνάντηση σύγχρονης ισπανοαμερικανικής ποίησης, στην οποία δώδεκα καταξιωμένοι ποιητές (έξι με φυσική παρουσία και έξι διαδικτυακά) θα απαγγείλουν ποιήματά τους εμπνευσμένα από την Ελλάδα και θα μεταφράσει στα ελληνικά η Αγαθή Δημητρούκα. Το Συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, της Πρεσβείας της Ισπανίας στην Αθήνα και του Ινστιτούτου Θερβάντες. Λεπτομερής ενημέρωση προσφέρεται στο σύνδεσμο του Συνεδρίου: https://conferences.uoa.gr/event/86/

από έως
Scheduled ical Google outlook Νέα & Ανακοινώσεις Παρουσιάσεις