CIVIS Course/Webinar “Principles of neuroscience” – Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Τίτλος Webinar: “Principles of neuroscience”
Explore the principles of cellular and systems neuroscience through discussions within an interdisciplinary and international group, supervised by experienced researchers!

“This CIVIS course explores the principles of cellular neuroscience based on the “Neuroscience” book edited by D. Purves et al. One chapter will be discussed at a time. All PhD candidates will read/analyse the chapter, one of them will give a talk and all PhD candidates, together with a senior supervisor, will then participate in a discussion”.

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
 Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Θετικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 24 Φεβρουαρίου-2 Ιουνίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
31 Ιανουαρίου 2022
Αιτήσεις: Με αποστολή brief description  και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη διεύθυνση e-mail της συντονίστριας Inka Montero: inka.montero@med.uni-tuebingen.de [“Applicants should send a brief description of their PhD project (2-3 lines), the year of their PhD program (1st, 2nd or 3rd year) and indicate their English level”].
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό (Online). Το μάθημα θα πραγματοποιείται κάθε Πέμπτη, κάθε δυο εβδομάδες και ώρα 9:30 π.μ (ώρα Ελλάδος).
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS:
1.5

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε τη πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Courses.