Στις 28 ως 30 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το 49ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού & Σακχαρώδη Διαβήτη με εκατοντάδες συμμετέχοντες από όλη την Ελλάδα. Χαρακτηριστικά ήταν η πληρότητα της θεματολογίας, η υψηλή ποιότητα των Ελλήνων και ξένων ομιλητών, καθώς και το βήμα σε νέους επιστήμονες.
![img 001](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/05/img_001.jpg)
![img 002](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/05/img_002.jpg)
Το Συνέδριο ξεκίνησε με χαιρετισμό από τον Πρύτανη ΕΚΠΑ, Καθηγητή κ. Αθανάσιο – Μελέτιο Δημόπουλο. Συμμετείχαν ενεργά πολλά μέλη ΔΕΠ και συνεργάτες της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, που επικεντρώνουν το έργο τους σε διάφορους τομείς της Ενδοκρινολογίας, του Σακχαρώδη Διαβήτη και άλλων Μεταβολικών Νοσημάτων.
![img 004](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/05/img_004.jpg)
![img 003](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/05/img_003-862x1024.jpg)