Την Πέμπτη 06.10.2022 πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους», που υλοποιείται από το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
![Η ομάδα συνεργατών από την Αγία Βαρβάρα](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Η-ομάδα-συνεργατών-από-την-Αγία-Βαρβάρα.jpg)
![Η ομάδα συνεργατών από την Ανατ ολική Αττική](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Η-ομάδα-συνεργατών-από-την-Ανατ-ολική-Αττική.jpg)
![Η ομάδα συνεργατών από την Εύβοια](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Η-ομάδα-συνεργατών-από-την-Εύβο-ια.jpg)
![Η ομάδα συνεργατών από τις Αχαρ νές](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Η-ομάδα-συνεργατών-από-τις-Αχαρ-νές.jpg)
![Η ομάδα συνεργατών από το κέντρ ο της Αθήνας](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Η-ομάδα-συνεργατών-από-το-κέντρ-ο-της-Αθήνας.jpg)
Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας, κος Αλέξανδρος Κόπτσης, ο Γενικός Γραμματέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κος Γιώργος Σταμάτης, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Δημήτριος Καραδήμας, και ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής σχολής του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης.
![Ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υπο θέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας τ ου ΕΚΠΑ Καθηγητής Δημήτριος Καρ αδήμας](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Αντιπρύτανης-Ακαδημαϊκών-Υπο-θέσεων-και-Φοιτητικής-Μέριμνας-τ-ου-ΕΚΠΑ-Καθηγητής-Δημήτριος-Καρ-αδήμας.jpg)
![Ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής σχ ολής Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιά κης](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Κοσμήτορας-της-Φιλοσοφικής-σχ-ολής-Καθηγητής-Αχιλλέας-Χαλδαιά-κης.jpg)
![Ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμ ιας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής κος Αλέξανδρ ος Κόπτσης](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Γενικός-Γραμματέας-Πρωτοβάθμ-ιας-Δευτεροβάθμιας-Εκπαίδευσης-και-Ειδικής-Αγωγής-κος-Αλέξανδρ-ος-Κόπτσης.jpg)
![Ο Γεν. Γραμματέας Κοιν. Αλληλεγγ ύης και Καταπολέμησης της Φτώχει ας κος Γιώργος Σταμάτης με την ο μάδα συνεργατών από τον Ασπρόπυρ γο](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Γεν.-Γραμματέας-Κοιν.-Αλληλεγγ-ύης-και-Καταπολέμησης-της-Φτώχει-ας-κος-Γιώργος-Σταμάτης-με-την-ο-μάδα-συνεργατών-από-τον-Ασπρόπυρ-γο.jpg)
Στην Ημερίδα μίλησαν για τα βήματα προόδου, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν και τις μελλοντικές προοπτικές οι συνεργάτες του Προγράμματος από τις περιοχές των Αχαρνών, του Ασπροπύργου, της Εύβοιας, του κέντρου της Αθήνας, της Ανατολικής Αττικής και της Αγίας Βαρβάρας, καθώς και η ομάδα του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής σχολής του ΕΚΠΑ. Επίσης, μίλησαν για την προσωπική τους εμπειρία με το Πρόγραμμα ένας έφηβος μαθητής Ρομά της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ένας Ρομά φοιτητής Νοσηλευτικής από την περιφέρεια Αττικής. Έγινε εκτενής αναφορά στις καλές πρακτικές των συνεργατών όλων των ειδικοτήτων, ενώ παράλληλα υπογραμμίστηκαν οι δυσκολίες που πρέπει να ληφθούν υπόψη στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση του επόμενου Έργου για την ένταξη και την παραμονή παιδιών και εφήβων Ρομά στην εκπαίδευση. Η Ημερίδα προβλήθηκε ζωντανά μέσω του συστήματος προβολής ζωντανών μεταδόσεων του Πανεπιστημίου στη σελίδα live.uoa.gr.
![Οι συνεργάτες από το ΠΜΣ Παγκό σμια Υγεία Ιατρική Καταστροφών](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Οι-συνεργάτες-από-το-ΠΜΣ-Παγκό-σμια-Υγεία-Ιατρική-Καταστροφών.jpg)
Ευχαριστούμε πολύ όλες τις ομιλήτριες και όλους τους ομιλητές που μας τίμησαν με τη συμμετοχή τους, καθώς και όσες και όσους παρευρέθηκαν διά ζώσης ή παρακολούθησαν διαδικτυακά τη φετινή μας Ημερίδα!
![Ζωντανή μετάδοση της Ημερίδας](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/10/Ζωντανή-μετάδοση-της-Ημερίδας-779x1024.jpg)